Wybór kwiatów i krzewów, które będziemy hodować na swojej działce to kwestia gustu i indywidualnych upodobań. Wybierając je, musimy wziąć pod uwagę również warunki, jakie panują na naszej działce lub w naszym ogrodzie.

Powinniśmy wziąć pod uwagę między innymi nasłonecznienie i rodzaj gleby, jaką dysponujemy. Ważna jest też ilość czasu, jaką jesteśmy gotowi poświęcić na pielęgnacje naszych roślin: niektóre gatunki są znacznie bardziej pracochłonne od innych.

Jak wybrać kwiaty?

Jeśli zależy nam na kwiatach cieszących oczy skomplikowaną budową i ciekawym pokrojem powinniśmy zdecydować się na orliki. To niewielkie kwiatki, które są nie tylko piękne, ale również bardzo łatwe w rozmnażaniu. Po przekwitnięciu kwiatów wystarczy zasuszyć nasionka, a następnie rozsypać je w wybranym miejscu, aby w przyszłym roku cieszyć się kolejnym pokoleniem tych wyjątkowych roślin.

Z kolei konwalie, bez czy narcyzy to rośliny, które będą nie tylko zdobiły nasz ogród, ale również wypełnią go niezwykłym aromatem. Ich intensywny zapach z pewnością umili nam czas spędzany w ogrodzie. Niekwestionowaną królową ogrodów ciągle pozostaje jednak róża. Występuje w wielu odmianach i kolorach, dzięki czemu każdy ogrodnik i działkowicz znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Do wyboru mamy róże niskie i wysokopienne. Mimo wszystkich swoich zalet, róże są jednak bardzo wrażliwe. Wiosenne przymrozki, choroby i inwazje szkodników mogą wyrządzić im wiele szkód. Z tego względu powinniśmy otaczać róże szczególną opieką, większą nawet niż w przypadku innych kwiatów.

Krzewy na działkę – co i jak?

Wybierając krzewy, powinniśmy zdecydować, czy ważniejsze są dla nas walory praktyczne czy estetyczne. Jeśli zależy nam na tym, by krzewy dostarczały nam smacznych owoców, powinniśmy wybrać jeżyny lub maliny. O ich zaletach nie trzeba nikogo przekonywać. Co więcej, są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Krzewy te nie wymagają zbyt intensywnej pielęgnacji, wystarczy przycinać je raz do roku. Jeśli jednak chcemy, by krzewy były przede wszystkim ozdobą naszego ogrodu, do wyboru mamy wiele gatunków krzewów ozdobnych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują hortensje i różaneczniki. Ich piękne, barwne kwiaty są ozdobą każdego ogrodu.

(Visited 12 times, 1 visits today)