Masaże w sanatoriach – jakie, jak często?

Każdy kuracjusz z pewnością przyzna, że masaże są jedną z najprzyjemniejszych części pobytu w sanatorium. Pozwalają odpocząć umysłowi i relaksują nasze ciało, sprawiając, że czujemy się młodsi i sprawniejsi fizyczne.

Jakie masaże powinniśmy wybierać w uzdrowiskach, żeby przyniosły nam najwięcej korzyści?

Do wyboru mamy masaże suche i masaże przy wykorzystaniu zbawiennego działania wody . Do tej drugiej grupy zalicza się między innymi masaż wirowy. Poprawia on ukrwienie i drożność układu limfatycznego. Przyczynia się także do rozluźnienia mięśni i zmniejszenia bólu. Inny masaż przy użyciu wody to hydromasaż. Jego walory relaksujące i odprężające są nie do przecenienia.

Wystarczy wygodnie ułożyć się w specjalnej wannie i poddać się przyjemnym ruchom wody, wywołanym przez powietrze wypychane pod ciśnieniem ze specjalnych dysz. Z zabiegów manualnych, czyli takich, które wykonuje masażysta, z pewnością warto polecić masaż limfatyczny. Pobudza on przepływ chłonki, czyli limfy w naszym organizmie. Jest bardzo pomocny w leczeniu przewlekłych chorób o nieznanej genezie.

Ciekawą propozycją, choć w naszym kraju wciąż dość mało popularną jest chińska sztuka masażu akupunkturowego, polegającego na stymulacji odpowiednich punktów na naszym ciele w celu uzyskania leczniczego efektu.

Ostateczną decyzję, co do wyboru masażu odpowiedniego dla nas powinien podjąć lekarz lub wykwalifikowany masażysta. Powinien wziąć przy tym pod uwagę nasze potrzeby i schorzenia, na które cierpimy. Tylko tak dobrany masaż da nam gwarancję skutecznego działania.

Należy pamiętać również o tym, że skuteczny masaż powinien być wykonywany regularnymi seriami. Po jednej sesji masażu nie powinniśmy oczekiwać niczego poza uczuciem odprężenia i wyciszenia. Dobroczynne działanie masaży jest bardzo wszechstronne. Pomagają w leczeniu dolegliwości reumatycznych, zapalenia stawów i urazów kończyn.

Przyczyniają się też do rozluźnienia mięśni niezbędnego do pełnego relaksu. Wspomagają odchudzanie i redukują cellulitis. Minimalizują ból i zmęczenie mięśni. Masaże polecane są także przy problemach z kręgosłupem i przewlekłych migrenach.