Ochrona przed słońcem w ogrodzie: jak się pilnować latem?

Letnie, ciepłe powietrze zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. To bardzo przyjemne i zdrowe dla naszego organizmu, ale tylko pod warunkiem, że będziemy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu się przed słońcem.

Jak chronić się przed upałami?

Przede wszystkim należy unikać wystawiania się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w godzinach 12-15. Wtedy są one bowiem najintensywniejsze, a tym samym najbardziej szkodliwe dla naszego ciała.

Aby zapobiec udarowi słonecznemu, należy chronić przede wszystkim głowę. Wychodząc na zewnątrz, powinniśmy mieć na głowie kapelusz, czapkę lub chustkę.

Jeśli planujemy dłuższy pobyt na świeżym powietrzu, na przykład popołudnie na działce, powinniśmy zadbać o zapewnienie sobie miejsca, w którym będziemy mogli odpocząć od upału.

Bardzo dobrze sprawdza się w tej roli altanka, wiata,

ale także stół osłonięty parasolem.

Warto pamiętać też o zabezpieczeniu skóry przed szkodliwym wpływem słońca. Wychodząc na zewnątrz, powinniśmy smarować odsłonięte części ciała balsamem z wysokim filtrem słonecznym. Aplikację należy powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia, ponieważ trwałość tego rodzaju preparatów jest ograniczona.

Pamiętajmy też o regularnym nawadnianiu organizmu. Na co dzień powinniśmy wypijać co najmniej dwa litry płynów. W szczególnie upalne dni ilość ta powinna być jeszcze większa. Najlepiej sięgać po wodę mineralną i naturalne herbatki, z dodatkiem cytryny, mięty lub imbiru.

Takie mieszanki są nie tylko smaczne, ale i doskonale orzeźwiają, przynosząc ulgę w słoneczne dni.