Osteoporoza- jak przebiega i jak ją leczyć?

Wokół choroby, jaką jest osteoporoza narosło wiele bezpodstawnych mitów. Jedne z nich to chociażby stwierdzenie, że na osteoporozę chorują tylko i wyłącznie kobiety jedynie w wieku przekwitania.

Problem – osteoporoza!

Otóż osteoporoza jest schorzeniem, które może dotknąć także mężczyzn i w każdym, nawet młodym wieku. Polega ona na ogólnym osłabieniu układu kostnego, ze względu na słabą masę kostną. To z kolei prowadzi do częstych złamań i innych urazów.

Niestety zazwyczaj okazją, aby dowiedzieć się o posiadaniu tej choroby jest dopiero złamanie, z którym trafiamy pod opiekę lekarza. Osteoporoza daje nam jednak znać o sobie znacznie wcześniej, dlatego powinniśmy być wyczuleni na takie objawy, jak obniżenie wzrostu spowodowane kifozą, bóle kręgosłupa i kości długich oraz właśnie częste złamania spowodowane niewielkimi urazami.

Przyczyny osteoporozy

Najczęstszymi przyczynami osteoporozy jest niedobór witaminy D, picie alkoholu i palenie papierosów w młodym wieku, dieta uboga w wapń i białko, uwarunkowania genetyczne, czy też szczupła budowa ciała, gdyż daje ona mniejsze obciążenie.

Również przyjmowanie niektórych leków przyczynia się do powstawania tej choroby u ludzi w różnym wieku – będą to między innymi leki nasenne, hormony tarczycy i kortykosteroidy.

Trzeba jednak przyznać, że niestety w większości przypadków, osteoporoza dotyka kobiet, które szybciej przechodzą menopauzę, niż mężczyźni andropauzę. Jest to związane z niedoborem hormonów – estradiolu i progesteronu. Leczenie tej choroby oczywiście wymaga stałej kontroli lekarza i polega ono na zwiększaniu masy kostnej i zapobieganie jej ubytkom.

Łamliwość kości

Dzięki temu kości nie powinny łamać się już tak często. Niestety proces leczenia jest długotrwały i należy go prowadzić do końca życia pacjenta. Możliwe jest prowadzenie działań profilaktycznych u osób zagrożonych osteoporozą.

Są to osoby po 60 roku życia i posiadają jeden lub więcej czynników ryzyka. Będą nimi wszystkie wymienione wcześniej przyczyny, a także choroby układu krążenia lub układu ruchu.

Aby uchronić się przed osteoporozą, przede wszystkim należy zrezygnować z takich używek jak papierosy czy alkohol. Lekarze wskazują również na konieczność uprawiania sportu lub zażywania ruchu w jakiejkolwiek postaci, choćby zwykłego spaceru.

(Visited 10 times, 1 visits today)