Pierwsza wizyta u onkologa – jak się do niej przygotować, o co pytać?

Wiadomość o zagrożeniu nowotworem, czy o potwierdzeniu diagnozy z pewnością nie jest łatwa do przyjęcia. Kiedy emocje nieco już opadną, pojawia się pytanie, co dalej. Jednym z pierwszych kroków, które trzeba podjąć w takiej sytuacji jest zapisanie się na wizytę u onkologa.

Przed pierwszą wizytą

Warto odpowiednio się do niej przygotować, tak by rozmowa z lekarzem przyniosła nam jak najwięcej korzyści. Przede wszystkim nie warto starać się samodzielnie rozpoznawać symptomów choroby jeszcze przed wizytą u lekarza.

Wielu chorych ma tendencję do przeszukiwania internetu w poszukiwaniu informacji o chorobie, a wyszukane w sieci informacje zwykle nie nastrajają ich zbyt pozytywnie.

Zamiast tego dobrze jest wybrać się na wizytę z czystym, otwartym umysłem i skupić się na tym, co mówi lekarz, zamiast porównywać jego słowa z tym, o czym przeczytaliśmy w internecie.

W czasie pierwszej wizyty onkolog nie wykonuje zwykle żadnych badań poza zwykłym badaniem palpacyjnym. Skupia się raczej na rozmowie z pacjentem i próbach stworzenia sobie jak najszerszego obrazu jego choroby Lekarz zapyta prawdopodobnie o wszelkie niepokojące objawy i orientacyjne terminy ich wystąpienia. Warto więc jeszcze przed wizytą starannie przemyśleć te kwestie, a w razie potrzeby zrobić nawet notatki, którymi będziemy się podpierać w czasie rozmowy z lekarzem.

Warto zanotować też wszelkie pytania, które sami chcielibyśmy zadać lekarzowi w trakcie wizyty, tak żeby w emocjach o niczym nie zapomnieć.

Wreszcie, dobrze jest mieć przy sobie kogoś bliskiego, który w razie potrzeby będzie służył nam wsparciem i pomoże w przyswojeniu nowych wiadomości o chorobie, które nabędziemy w trakcie wizyty.

(Visited 43 times, 1 visits today)