Piły ogrodowe – jak ich używać bezpiecznie?

Piły ogrodowe niezbędne są do różnych działań. Za ich pomocą można pociąć drewno do kominka lub pozbyć się połamanych gałęzi, które spadły z ogrodowych drzewek. Pomagają także w zadbaniu o odpowiednią wielkość i stosowny kształt krzewów. Jednak użytkując je…

..należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jak wszystkie ostre narzędzia, może okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Piły ogrodowe a ich używanie

W dzisiejszych czasach rzadko używa się pił ręcznych, jednak jeśli po nie sięgamy, to musimy pamiętać, aby mocno je trzymać. Nigdy nie piłujmy niczego w powietrzu ponieważ zwiększa to ryzyko upuszczenia piły i trafienia nią we własną nogę.

Znajdźmy miejsce, w którym możemy ustawić piłowaną rzecz na płaskiej powierzchni, a dopiero później rozpocznijmy pracę. Na co dzień przechowujmy ogrodową piłę ręczną w taki sposób, by nie stanowiła zagrożenia.

Jej ostra strona powinna być zakryta specjalną osłoną.

Natomiast wykorzystując do cięcia piły spalinowe oraz elektryczne, musimy skupić się głównie na ich utrzymaniu w odpowiedniej pozycji. Pamiętajmy, że w razie upadku narzędzia, nie będziemy mieli raczej szans na uniknięcie tragedii. Szybkość i moc działania sprawia, że musimy obchodzić się z nią bardzo ostrożnie. Ponadto, uważajmy, żeby nie przeciąż kabla ani nie doprowadzić do tego, by do środka piły elektrycznej dostała się woda. Mogłoby to doprowadzić do spięcia.

Odzież ochronna przy pracach w ogrodzie

Bardzo istotne jest też zadbanie o odzież ochronną.

Ważne są rękawice, które chronią przed poceniem się rąk sprzyjającym wypuszczeniu piły z ręki. Oprócz tego, konieczne są okulary, które chronią przed wiórami wydostającymi się spod piłowanego drewna. Lepiej jest też unikać ubrań z długim, luźnym rękawem, który mógłby się wkręcić w mechanizm piły.

Lepsze są węższe ubrania, które jednak nie ograniczają naszych ruchów.

(Visited 2 times, 1 visits today)