Praca dodatkowa: emeryt w roli tajemniczego klienta

Czy zetknąłeś się kiedyś z zawodem tajemniczego klienta? Czy wiesz na czym polega jego wykonywanie i kto może się go podjąć? Jeśli nie, najwyższy czas nadrobić braki w wiedzy, bo być może jest to dla ciebie szansa na dorobienie do emerytury. Głównym zadaniem tajemniczego klienta jest dokonywanie zakupów. Brzmi przyjemnie?

Tajemniczy klient – o co chodzi?

Zakup towarów i usług nie jest jednak celem samym w sobie. Tajemniczy klient ocenia jakość obsługi w sklepach i zakładach, w których kupuje. Często musi odgrywać specjalnie zainscenizowane scenki, wystawiające na próbę cierpliwość sprzedawców. Może na przykład wybrzydzać przy kasie, blokując kolejkę. Scenka sprawdza, jak w takiej sytuacji zachowuje się obsługa, czy ze spokojem obsługuje wybrednego klienta czy nerwowo go pospiesza.

Odpowiednia reakcja ma ogromny wpływ na ocenę wystawianą obsłudze. Po skończonej wizycie w danym sklepie tajemniczy klient wypełnia specjalną ankietę, w której zapisuje uwagi i spostrzeżenia.

Bardzo często mają one wpływ na decyzje personalne podejmowane w danej firmie, szczególnie jeśli są zlecane przez sam zarząd, który wystawia na próbę swoich pracowników. Oczywiście, szefowie nie zlecają takich badań dla swojej przyjemności. Błędy popełniane przez pracowników mogą sporo kosztować firmę, należy więc zrobić wszystko, by w przyszłości ich unikać.

Czym charakteryzuje się tajemniczy klient?

Dobry tajemniczy klient powinien charakteryzować się wyglądem, który zbytnio nie rzuca się w oczy. Dzięki temu unikniemy dekonspiracji. Któż by podejrzewał, że niepozorny staruszek z miłym uśmiechem właśnie ocenia jakość obsługi w danym sklepie. Daje to większe szanse na obiektywną ocenę i sprawdzenie, jak w rzeczywistości traktuje się klientów w danej firmie.

Niektóre firmy zatrudniające tajemniczych klientów specjalnie poszukują osób starszych na to stanowisko. Dzięki temu mają szansę sprawdzić, czy starsze osoby są traktowani jako równoprawni klienci. Pracownicy niektórych firm mają tendencję do dyskryminowania osób starszych czy kobiet, traktując ich jako niepełnowartościowych klientów lub zwyczajnie ich lekceważąc. Tajemniczy klient szybko to weryfikuje i wpływa na poprawę sytuacji w przyszłości. Uprawianie tego zawodu nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności i nie jest przesadnie męczące, dlatego poleca się go emerytom.

(Visited 349 times, 1 visits today)