Prawa emeryta u dentysty: refundacje leczenia zębów

Wizyta u dentysty w naszym kraju wiąże się dla większości z nas nie tylko z dużym stresem, ale również ze sporymi wydatkami. Prywatne usługi dentystyczne, według najnowszych statystyk to leczenie, na które Polacy wydają, co roku najwięcej pieniędzy.

Wiele usług dentystycznych nie jest refundowanych i musimy płacić za nie z własnej kieszeni. Są jednak usługi, który każdy gabinet powinien wykonywać za darmo, gdyż płaci za nie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Refundacje u dentysty

Niestety, wciąż zdarzają się nieuczciwi lekarze, którzy pobierają opłaty za usługi, które z racji posiadanego przez nas ubezpieczenia powinny być darmowe. W wielu gabinetach brakuje cennika usług i listy zabiegów wykonywanych bezpłatnie, co stanowi pole do nadużyć dla nieuczciwych dentystów.

Dlatego też, przed kolejną wizytą u stomatologa powinniśmy zorientować się, jakie usługi przysługują nam za darmo, a za jakie musimy dodatkowo zapłacić. Bezpłatne jest na przykład badanie stomatologiczne i instrukcja dbania o higienę jamy ustnej.


Nie musimy płacić za usunięcie zęba, ani znieczulenie nasiękowe. Przysługuje nam również chirurgiczne opatrzenie rany. Każdy dentysta, bez dodatkowych opłat powinien leczyć zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej.

Powinien również usunąć złogi nazębne i podjąć się leczenia nadwrażliwości zębów i próchnicy w różnych stadiach. Wypełnienie ubytku plombą amalgamatową również nie będzie nas nic kosztować, jednak plomba utwierdzana promieniowaniem ultrafioletowym, wykonana z nowoczesnych materiałów wysokiej jakości to już koszt rzędu 50 złotych.

Każdemu pacjentowi należy się również bezpłatne badanie żywotności zębów. Za rentgenodiagnostykę, czyli zdjęcia wewnątrz ustne również nie powinniśmy ponosić żadnych dodatkowych opłat. Bezpłatnie każdemu emerytowi przysługuje również najprostsza proteza akrylowa, refundowana raz na pięć lat.

Przy częstszych zmianach protezy lub przy wyborze droższej protezy wysokiej jakości będziemy musieli zapłacić za nią z własnej kieszeni. Bez względu jednak na to, czy dana usługa jest objęta refundacją czy nie, nie powinniśmy z niej rezygnować, jeśli jest niezbędna dla zdrowego i pięknego wyglądu naszych zębów.

(Visited 3 359 times, 1 visits today)