Wiele osób w starszym wielu cierpi na dolegliwości reumatyczne. Reumatyzm jest chorobą, której objawami są czasami dość silne i uporczywe bóle mięśni i stawów. Choroby reumatyczne zasadniczo dzielą się na choroby reumatyczne zapalne i niezapalne.

Reumatyzm – co warto o nim wiedzieć?

Do pierwszej grupy należą reumatoidalne zapalenia stawów, zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa, a także toczeń rumieniowaty. Drugą grupę stanowią chorób reumatoidalnych niezapalnych. Wśród nich prym wiedzie choroba zwyrodnieniowa stawów.

W dalszym ciągu nie do końca znane są przyczyny zapadania na reumatyzm, ale wielu lekarzy przyczynę widzi w uwarunkowaniach genetycznych, diecie. Jako czynniki, które mogą przyczynić się do skłonności reumatycznych należy często obciążanie stawów. Dalej: regularne przebywanie w zimnych i wilgotnych miejscach, czy też częste przemarznięcia.

Przyczynami zachorowania na reumatyzm może być też bagatelizowanie chorób takich jak na przykład alergia.

Reumatyzm i artretyzm – to nie jest to samo

Objawy reumatyzmu często bywają mylone z artretyzmem, bo podobnie jak w artretyzmie choroba wynika z nieprawidłowego działania stawów. Jednak schorzenia reumatyczne dotyczą tkanek miękkich, czyli mięśni, nerwów oraz ścięgien.

Reumatyzm może dotykać konkretnych narządów albo też całego organizmu. Jeśli chodzi o symptomy choroby reumatycznej to zazwyczaj jest to utrata masy ciała, gorączka oraz ogólne osłabienie w przypadku kiedy choruje cały organizm. W sytuacji kiedy choroba zaatakuje konkretne narządy następują bóle oraz zniekształcenie stawów.

Typowym objawem reumatyzmu są trudności w poruszaniu.
Sygnałem alarmowym mogą być różnego rodzaju dolegliwości np. bóle kręgosłupa, przykurcze palców dłoni itd. Dolegliwości związane z reumatyzmem są bardzo częste, ale diagnoza oprócz wywiadu z pacjentem obejmuje szereg badań, które mają na celu potwierdzenie wstępnej diagnozy. Wykonuje się zatem badania USG, zdjęcia rentgenowskie, tomografię oraz badanie krwi.

Ponieważ w dalszym ciągu nie jest znana przyczyna reumatyzmu, dlatego leczenie to właściwie łagodzenie objawów choroby. Stosuje się zasadniczo dwa elementy, dietę wspomagającą proces regenerowania chorych narządów i wzmacniającą cały organizm, oraz środki farmakologiczne przede wszystkim niesteroidowe środki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, a także preparaty spowalniające rozwój choroby.

(Visited 2 times, 1 visits today)