Różne problemy ze stawami i ich leczenie

Stawy to ruchome połączenia między dwoma lub więcej kościami. Ich odpowiednia ruchliwość i sprawność umożliwia nam poruszanie się, dlatego tak ważne jest dbanie o zachowanie ich w dobrej kondycji. Do najbardziej rozpowszechnionych schorzeń stawów należy reumatyzm. Jego objawy to przewlekłe bóle mięśni i stawów.

Problemy ze stawami i zdrowie

Wśród chorób reumatycznych możemy wyróżnić choroby zapalne i niezapalne. Do grupy chorób zapalnych zaliczymy między innymi zapalenie stawów i toczeń rumieniowaty, a do grupy chorób niezapalnych – chorobę zwyrodnieniową stawów.

Ich przyczyny są ciągle niejasne, część naukowców wskazuje na uwarunkowania genetyczne, inni na zaniedbania dietetyczne, jeszcze inni na alergię.

Z tej racji leczenie reumatyzmu jest jedynie objawowe. W terapii stosuje się różnego typu leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wskazana jest też odpowiednia dieta, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe. Wiadomo natomiast, jakie czynniki mogą spotęgować dolegliwości reumatyczne. Należą do nich między innymi częste przeciążanie stawów, narażenie na działanie czynników atmosferycznych, takich jak niska temperatura czy wilgoć, a także niedoleczone choroby, jak chociażby angina.

Profilaktyka naszego zdrowia

Profilaktyka, która może nas uchronić przed chorobami stawów polega na unikaniu wyżej wymienionych czynników, należy więc dostarczać organizmowi odpowiednie dawki aktywności fizycznej, nie dopuszczać do przeciążenia stawów, pamiętać o ubraniu adekwatnym do panującej na zewnątrz aury i dbać o leczenie wszystkich chorób.

Kolejna uciążliwa przewlekła choroba stawów to artretyzm, objawiający się bólem stawów i opuchlizną. Jego przyczyną mogą być przebyte urazy, ale również problemy z nerkami. Tego typu artretyzm określany jest jako dna moczowa. Kwas moczowy gromadzi się w stawach, wywołując ich opuchliznę i ból.

Schorzenie to szczególnie często występuje u mężczyzn. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. W ostrych przypadkach podaje się kolchicynę. Bardziej długotrwała terapia stosowana przy przewlekłym artretyzmie polega na zastosowaniu odpowiedniej diety, która obniży poziom kwasu moczowego we krwi.

W tym celu z diety należy wykluczyć, a przynajmniej ograniczyć mięso, rośliny strączkowe i niektóre gatunki ryb.

(Visited 2 times, 1 visits today)