Samotne święta przez Covid

Aktualna sytuacja zdrowotna zarówno w Polsce jak i na świecie sprawia, że wielu starszych ludzi tegoroczne święta spędzi samotnie. Jak sobie z tym poradzić i jak możemy pomóc naszym bliskim w tych trudnych chwilach?

Covid nie daje nam odpocząć nawet w święta, a wprowadzane przez rząd obostrzenia sprawią, że w tym roku nie spotkamy się z wszystkimi naszymi bliskimi. Szczególnie narażeni na zakażenie są seniorzy, którzy przyzwyczaili się już że Boże Narodzenie jest czasem spotkań rodzinnych.
Jeśli w tym roku, jako senior zostaniesz w domu sam lub jesteś synem czy wnukiem osoby starszej, której nie możesz odwiedzić mamy dla ciebie kilka wskazówek sprawiających, że te święta nie będą takie straszne.

Jak przetrwać samotnie święta?

Zadbaj o to by w wigilijną noc połączyć się ze swoimi bliskimi przez telefon, doładuj ładowarkę, spraw dziadkowi w prezencie voucher na tańsze rozmowy i zadbaj o to, by chociaż 15 minut porozmawiać z każdą bliską ci osobą.

Jeśli jesteś seniorem nowoczesnym przygotuj sobie aplikację Skype lub pobierz na telefon Messenger, żeby móc porozmawiać z rodzina na wizji. Rozmowy video mogą trwać nawet kilka godzin, dzięki którym za darmo będziesz mógł usiąść z bliskim niemalże jak przy stole wigilijnym.

Nie zapomnij o starszych sąsiadach, którzy nie mają już bliskich i dla nich te święta są szczególnie trudne.
Załóż maseczkę zachowaj dystans i zapukaj do drzwi by z bezpiecznej odległości złożyć im serdeczne życzenia i poczęstować kawałkiem ciasta.

Przygotuj sobie zestaw radosnej muzyki np. ulubione przeboje przeplatane kolędami bożonarodzeniowymi i pamiętaj żeby omijać utwory o negatywnym lub mocno nostalgicznym wydźwięku.

I na koniec polecamy wszystkim, którzy w te święta będą sami uzbroić się w moc świątecznej nadziei, dzięki której z myślą o przyszłorocznym Bożym Narodzeniu przetrwamy ten trudny czas.

(Visited 4 times, 1 visits today)