POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to poważna choroba układu oddechowego, na którą według szacunków choruje około 380 milionów ludzi na świecie. Diagnozuje się ją u przedstawicieli wszystkich ras, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje POChP jako trzecią najczęstszą przyczynę umieralności. Warto zatem wiedzieć, co to jest POChP i jakie są objawy tej choroby, by móc w odpowiednim momencie na nie zareagować i zgłosić się do lekarza.

Co trzeba wiedzieć o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc?

Jest to choroba prowadząca do zwężenia dróg oddechowych i nieodwracalnego uszkodzenia płuc, co jest skutkiem stanu zapalnego wywołanego ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym pyły i gazy.

Obecnie medycyna odpowiadając na pytanie co to jest POChP, często klasyfikuje ją jako chorobę ogólnoustrojową, rzutującą na funkcjonowanie całego organizmu. U osób chorych na POChP można zdiagnozować także szereg innych schorzeń, w tym osteoporozę, cukrzycę, raka płuca, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, chorobę tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Konsekwencje POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc latami może się rozwijać zupełnie bezobjawowo lub skąpo-objawowo. Przez to wielu chorych zgłasza się do lekarza już w bardzo późnym stadium zaawansowania choroby, gdy stan zdrowia jest na tyle zły, że praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

POChP prowadzi do niedotlenienia organizmu, w efekcie czego chory może mieć problemy kondycyjne, obserwować u siebie zwiększoną męczliwość, nie być w stanie utrzymać dotychczasowego poziomu aktywności fizycznej. Zaawansowana choroba może nawet prowadzić do inwalidztwa, skazując chorego na uzależnienie się od pomocy innych osób w zakresie podstawowych czynności, jak zrobienie zakupów, umycie się, przyrządzenie posiłku czy pójście na krótki spacer.

Główne czynniki ryzyka POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc najczęściej jest diagnozowana u osób po 40. roku życia, które palą lub paliły wyroby tytoniowe (również biernie). Palenie papierosów czy innych rodzajów tytoniu to główny czynnik ryzyka POChP.

W ostatnich latach przybywa jednak chorych, którzy nigdy nie palili, natomiast byli narażeni na inne czynniki chorobotwórcze, w tym pyły zawieszone, środki chemiczne czy przede wszystkim toksyczne związki zawarte w zanieczyszczonym powietrzu.

Ryzyko zachorowania na POChP jest również ściśle uzależnione od środowiska, w jakim funkcjonujemy na co dzień. Dlatego jest ono szczególnie wysokie wśród osób wykonujących specyficzne zawody, takie jak:

  • górnik,
  • hutnik,
  • budowlaniec,
  • operator maszyn budowlanych,
  • sprzątaczka,
  • rolnik,
  • pracownik zakładów chemicznych,

Objawy POChP.

Choroba nie zawsze daje czytelne objawy. W dodatku te, które mogą wskazywać na POChP często można przypisać także innym chorobom układu oddechowego. Dlatego bardzo istotne jest wspomniane wcześniej kryterium grupy ryzyka choroby. Jeśli się w niej znajdujesz, na przykład palisz papierosy i masz powyżej 40 lat, to nie lekceważ takich możliwych objawów POChP, jak:

  • Przewlekły kaszel – utrzymujący się w ciągu dnia, nasilający się rano i wieczorem, niemający charakteru napadowego i niezwiązany z infekcją.
  • Duszność – u osób chorych na POChP duszność może występować zarówno po wysiłku fizycznym, jak i w trakcie biernego odpoczynku.
  • Odkrztuszanie plwociny – jeśli z dużą częstotliwości odkrztuszasz wydzielinę, to ten objaw także może wskazywać na POChP.
  • Obniżona tolerancja wysiłkowa – czyli zwiększona męczliwość, wyraźnie pogorszona kondycja, a w zaawansowanym stadium choroby nawet pojawienie się problemów z wykonywaniem podstawowych czynności, przejściem krótkiego dystansu, wejściem do mieszkania po schodach etc. Na ten objaw szczególną uwagę mogą zwrócić osoby aktywne fizycznie, którym uprawianie sportu przychodzi z coraz większą trudnością.

Czy POChP można wyleczyć?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach i drogach oddechowych, dlatego jest to choroba, której nie można wyleczyć. Jednak wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia dają szansę na znaczne poprawienie komfortu życia chorego poprzez złagodzenie objawów POChP.

Więcej o tym, co to jest POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/.

(Visited 118 times, 1 visits today)