Sprawność manualna wśród seniorów – jak ją ćwiczyć?

Wraz z wiekiem, wielu z nas zaczyna cierpieć na różnorodne schorzenia związane ze stawami i układem kostnym. Pojawiają się liczne dolegliwości reumatologiczne, które utrudniają wykonywanie codziennych prac. Szczególną niedogodnością jest drętwienie czy puchnięcie palców.

W końcu, to one pozwalają nam na chwytanie i posługiwanie się wszelkimi urządzeniami. Żeby móc pozostać w satysfakcjonującej formie, należy w pewnym wieku rozpocząć ćwiczenia pobudzające do ruchu nasze palce, nadgarstki, łokcie. Jako, że tradycyjne ćwiczenia są monotonne i męczące, to warto wybrać jedną z form terapii zajęciowej.

Czym jest ergoterapia?

Ergoterapia, bo tak nazywa się dziedzina terapeutyczna, w której stawia się na zajęcia manualne, może znacznie podnieść poziom życia osób starszych. Trening rąk będzie przydatny po to, by zachować zdolność wykonywania ruchów niezbędnych do obsługi przyrządów piśmienniczych, sztućców, nożyczek i wielu innych narzędzi. Dodatkowo, prawidłowo prowadzona terapia manualne może pomóc likwidować bolesne objawy starzenia się kości i stawów.


Ergoterapia może być prowadzona w grupach, w ramach wspólnej terapii zajęciowej bądź też samodzielnie. Jej formy mogą być rozmaite. Prostym ćwiczeniem jest po prostu tworzenie prac plastycznych. Wycinanie, przyklejanie, rysowanie jest w stanie efektywnie rozruszać dłonie. Pożądane jest także haftowanie, wyszywanie, robienie na drutach. Takie działania stymulują całe ręce, łącznie z łokciami.

To bardzo istotne w starszym wieku. Rzadziej wykorzystywane, ale niezwykle atrakcyjne jest też garncarstwo i rzeźbienie. Poza tym, że takie zajęcia będę rozrywką i możliwością ulżenia rękom, to dodatkowo mogą podnosić naszą samoocenę. Wytwory artystyczne świadczą o talencie i niecodziennych umiejętnościach. Mogą przy tym stać się prezentami dla bliskich lub znajomych bądź ozdobami używanymi do dekorowania mieszkania.

(Visited 15 times, 1 visits today)