Szczęśliwa emerytura. Ile należy oszczędzić na emeryturę?

Na pewno wiesz, że oszczędzanie na emeryturę to już nie wybór. To konieczność. Prognozy są naprawdę przerażające, a przecież emerytura powinna być czasem spokoju i odpoczynku, a nie gorączkowego obliczania pieniędzy i próby przetrwania każdego miesiąca. Ale… ile oszczędzić na emeryturę, żeby mieć pewność, że życie będzie spokojne?

Prognozy dotyczące emerytury

GUS podaje, że czas spędzany na emeryturze to średnio 220 miesięcy, czyli około 19 lat. Takie dane się przyjmuje, obliczając wysokość emerytury, którą wypłaca ZUS. Odłożone składki zostają podzielone przez taki czas, co z reguły daje mniej więcej 38% ostatniej wypłaty. To niewiele, ale prognozy dla młodych są jeszcze gorsze.

Okazuje się bowiem, że pokolenie obecnych dwudziesto- i trzydziestolatków dostanie emeryturę, która będzie wynosiła mniej niż 30% ostatniej wypłaty. To już naprawdę niewiele. Takie zmiany mają wynikać z przekształceń demograficznych i niskiej dzietności, do tego trzeba wziąć pod uwagę niepewność gospodarczą. Bardzo szybko może okazać się, że otrzymane kwoty będą naprawdę niskie. Na tyle niskie, że marzenia o odpoczynku na emeryturze będzie można włożyć między bajki. Zresztą wysokość emerytury można obliczyć specjalnym kalkulatorem. Pomoże on oszacować, na jaką kwotę możesz liczyć, jeśli będziesz regularnie wpłacać składki. Ta kwota dobitnie może pokazać, że oszczędności są konieczne.

Ile odłożyć na emeryturę?

Ile dokładnie odłożyć na emeryturę, by móc cieszyć się spokojem w czasie jesieni życia? Cóż, ta kwota także może okazać się zatrważająca. Tak naprawdę można to dość łatwo obliczyć. Warto przyjąć kwotę, jaką chcesz otrzymywać co miesiąc na emeryturze, by móc bez problemu się utrzymać. Od tego należy odliczyć prognozowaną emeryturę.

Powstała różnica to to, co będziesz musiał sam sobie dopłacać co miesiąc z oszczędności. Aby obliczyć, ile ich powinno być w momencie zakończenia pracy zawodowej, należy pomnożyć tę kwotę przez 220. Wynik najczęściej będzie wynosił… kilkaset tysięcy złotych. Wydaje się to bardzo wiele, ale zgromadzenie takiej kwoty nie jest niemożliwe.

Regularne odkładanie na emeryturę

Aby odłożenie pieniędzy na emeryturę się udało, trzeba połączyć dwa czynniki – „pracę” pieniędzy, czyli pomnażanie oszczędności, i efekt śnieżnej kuli. To pierwsze oczywiście oznacza wypłaty dywidend, odsetki z oprocentowanych rachunków oszczędnościowych i tym podobne. To drugie – kumulację oszczędności. Małe kwoty wpłacane regularnie mogą sprawić, że końcowa kwota będzie naprawdę zaskakująca.

Na emeryturę można odkładać regularnie na kilka sposobów. Wpłacać pieniądze na konto oszczędnościowe, inwestowanie w IKE, IKZE lub PPE (Pracownicze Plany Emerytalne). Te trzy ostatnie opcje oznaczają możliwość kumulowania pieniędzy, a także pomnażanie ich przy ulgach podatkowych. Jednakże niepewna sytuacja gospodarcza każe zachować ostrożność, a IKE i IKZE mają górne limity wpłat. Warto zadbać o dodatkowy sposób odkładania pieniędzy na przyszłość, na przykład poprzez indywidualne ubezpieczenie emerytalne.

Indywidualne ubezpieczenie emerytalne

Jest to swojego rodzaju polisa oszczędnościowa. Indywidualne ubezpieczenie emerytalne polega na zbieraniu środków, które zostaną wypłacone w częściach co miesiąc, by zwiększyć emeryturę w przyszłości. Ten rodzaj ubezpieczenia także pozwala na powiększenie oszczędzonych pieniędzy, właśnie poprzez premie, które co roku są dopisywane do rachunku osoby ubezpieczonej.

Warto wiedzieć, że indywidualne ubezpieczenie emerytalne to także polisa na życie. Kwota ubezpieczenia zostaje wypłacona najbliższym osoby ubezpieczonej w razie jej śmierci. Dzięki temu za pomocą jednej składki miesięcznej, która nie obciąży domowego budżetu, można zabezpieczyć swoją przyszłość, a w razie najgorszego scenariusza także przyszłość najbliższych.

(Visited 17 times, 1 visits today)