Szklarnia tanim kosztem – jak ją stworzyć?

Szklarnia to pomieszczenie o konstrukcji z profili aluminiowych lub drewnianych w całości pokryte szkłem. Panują w niej warunki o wiele bardziej sprzyjające wegetacji i prawidłowemu rozwojowi większości roślin niż te, które zapewnia im polski klimat. Budowa szklarni nie jest tak trudna, jak mogłoby się na pozór wydawać i większość z nas nie będzie miała problemu z wykonaniem jej samodzielnie.

Budowę szklarni powinniśmy rozpocząć od wyboru dogodnego miejsca, w którym stanie. Następnie wykonujemy pomiary, ustalamy, jak duża szklarnia będzie nam potrzebna i wyliczamy ilość potrzebnych materiałów.

Schemat własnej szklarni do ogrodu

Przydatny okazuje się też schematyczny projekt naszej szklarni.

Profile aluminiowe wykorzystywane są do budowy profesjonalnych szklarni, na potrzeby przeciętnego działkowicza wystarczające okazuje się wysokiej jakości drewno. Wykonujemy z niego podstawową konstrukcję szklarni, zgodnie z wyrysowanym wcześniej planem.

Kolejny etap to wykonanie pokrycia. Tu również mamy kilka różnych opcji do wyboru. Wykorzystywanie starych okien nie jest najlepszym pomysłem. Znacznie lepiej sprawdzą się małe szybki w metalowych ramkach. Szpary pomiędzy nimi uszczelniamy kitem lub pianką silikonową, gdyż szklarnia musi charakteryzować się wysokim stopniem izolacji termicznej. Wstawianie szybek i ich uszczelnianie wymaga jednak trochę doświadczenia i profesjonalnej wiedzy.

Dla kompletnych laików lepszym rozwiązaniem będzie obicie szklarni grubą folią. Warunki, jakie nam to zapewni będą wystarczające na przykład do hodowania pomidorów w przydomowym ogródku. Oprócz prostoty montażu kolejną zaletą szklarni wykonanej z folii jest łatwość demontażu. Jeśli znudzi nam się szklarnia lub będziemy chcieli ją zlikwidować na czas sezonu zimowego, rozmontowanie wszystkich elementów foliowej szklarni zajmie nam najwyżej klika godzin.

Kolejny plus szklarni wykonanej folii, dla wielu stanowiący koronny argument przy jej wyborze jest jej niewielki koszt. Materiały, które wykorzystamy do budowy nie kosztują wiele i są powszechnie dostępne. Dzięki temu przy niewielkim nakładzie kosztów i wysiłku możemy cieszyć się pomidorami wyhodowanymi na własnej działce.

(Visited 820 times, 1 visits today)