Cywilizacja niesie ze sobą ogromne stresy. Rośnie liczba depresji, rośnie liczba nieszczęśliwych ludzi. Mamy coraz więcej rzeczy, pieniędzy, ale i potrzeb. Otaczamy się przedmiotami bez których, jak nam się wydaje, nie możemy się obejść.

Coraz rzadziej chce się nam poruszać, coraz częściej nieruchomiejemy przed telewizorem. Tym czasem okazuje się, że tak długo zastaliśmy się w schemacie praca – dom, że potrzebujemy swoistej terapii ruchem, żeby przypomnieć sobie ile radości może przynieść własne ciało. Radości z tego, że możemy spacerować, biegać, tańczyć, iść na spacer z psem.

Terapia ruchem – co to jest?

Obecnie coraz więcej terapeutów zajmuje się opracowywaniem autorskich terapii ruchem uwzględniając swoją wiedzę i doświadczenie w pracy z pacjentami.

Metoda ta jest metodą stosunkowo młodą w Polsce, natomiast od kilkudziesięciu lat stosowana jest z powodzeniem w różnych krajach. Jej siła polega na twórczym zaangażowaniu osoby uczestniczącej w terapii w proces własnej integracji emocjonalno-poznawczej, fizycznej oraz społecznej.

Założenie terapii ruchem ma swoje podwaliny w twierdzeniu, że ciało i umysł człowieka są ze sobą połączone, zatem proces rozwoju musi obejmować obydwa te aspekty. Przeżywane stany psychiczne wpływają na samopoczucie fizyczne i psychiczne. W terapii ruchem wykorzystany jest mechanizm połączenia pomiędzy przeżyciami a ekspresją ruchową.

Jednym z nurtów zajęć terapeutycznych prowadzonych w różnych grupach wiekowych, są zajęcia związane z wykorzystanie w terapii sztuki. Terapia ruchem to bardzo często terapia za pomocą tańca, oparta na możliwościach, jakie niesie ze sobą ruch i rytm. To pokazanie możliwości wykorzystania ich do lepszego samopoznania, a tym samym osiągnięcia stanu spójności wewnętrznej i emocjonalnego poukładania.

Dla kogo terapia ruchem?

Terapia ruchem jest szczególnie polecana dla osób, które doświadczają trudności emocjonalnych w kontaktach z bliskimi, w kontaktach z innymi ludźmi, mają problemy, które uwidaczniają się w postawie ich ciała, w napięciach, jakie w tym ciele odczuwają.

Terapia ruchem jest również przeznaczona dla osób, które pragną rozwinąć swój potencjał, odkryć swoje możliwości, lepiej porozumieć się ze światem i otaczającymi ludźmi.

Terapia ta ma szczególne znaczenie w zakresie wspomagania procesu leczenia wielu chorób somatycznych, ale i depresji, lęków, zaburzeń łaknienia.

(Visited 75 times, 1 visits today)