Urazy kolan – co warto o nich wiedzieć?

Przejmujący i nieustający ból kolana to jeden z początkowych, bardzo wczesnych objawów nabytego urazu, który pojawić się mógł u każdego z nas i to z przeróżnych powodów. Urazy kolan dotyczą zarówno osób zdrowych, które nigdy nie miały problemów z kondycją, jak i tych, które aktywnie trenują i nabyły uszkodzeń podczas ćwiczeń. To, co może oznaczać ból kolana, wiedzą najlepiej Ci, którzy go doznali. Zdecydowanie nie powinno się go lekceważyć, tak, by nie pogorszyć stanu, który można jeszcze poprawić.

Popularne urazy kolan

Podczas pierwszego, intensywnego bólu kolana, czy zauważenia nieprzyjemnie wyglądającego obrzęku stawu kolanowego należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Samodzielnie, ani nawet z pomocą internetu nigdy nie będziemy w stanie określić, czy jest to tylko zwykły ból czy zapowiedź nadchodzącego, poważnego urazu.

O tym, czy taki stan to zwykły, niegroźny uraz spowodowany np. lekkim przeciążeniem organizmy czy coś zdecydowanie poważniejszego, będzie nas w stanie poinformować tylko lekarz? Najczęściej wystarczy porada i ocena stanu kolanu, ale może być również niezbędny rezonans kolana.

W czołówce najpopularniejszych urazów kolana znajduje się głównie takie stany, jak: nieprzyjemne i bolesne skręcenie stawu kolanowego, lekkie lub ostre zapalenie ścięgna, które może się skończyć niedobrze dla kondycji, znaczące przeciążenie tzw wierzchołka rzepki kolanowej określane tzw. kolanem skoczka, ale i bolesne, wymagające długiego leczenia uszkodzenie łąkotek, urazy więzadłowe i zwyrodnieniowe.

Przy lekkich problemach, lekarz może zalecić terapię farmakologiczną, która najszybciej pozwoli nam wrócić do zdrowia, ale poważniejsze uszkodzenia, będą wymagać rezonansu lub operacji.

Ze względu na bardzo dużą liczbę popularnych uszkodzeń i urazów kolana, nie warto zwlekać z wybraniem się na wizytę do specjalisty już przy pierwszych, niepokojących objawach.

(Visited 9 times, 1 visits today)