Ogród lub własna działka ogrodnicza to wspaniałe miejsce do relaksu i spokojnego wypoczynku. Praca w ogrodzie wielu osobom sprawia ogromną przyjemność. Aby nasz ogród był piękny i zadbany, musimy pamiętać o kilku ważnych zabiegach, które utrzymują rośliny w nim rosnące w dobrej kondycji.

Jednym z nich jest bielenie drzew. Zabieg ten powinno się wykonywać najpóźniej w połowie stycznia, a więc już najwyższy czas, żeby o tym pomyśleć. Powszechnie panująca opinia, że bielenie powinno wykonywać się na początku wiosny, czyli na przełomie marca i kwietnia jest nieprawdziwe.

Bielenie zapobiega uszkodzeniom pni drzew na skutek dużych zmian temperatur, które właśnie w styczniu i lutym są najbardziej dotkliwe dla roślin. W czasie dnia pnie nagrzewają się pod wpływem promienia słonecznych, a nocą, kiedy temperatury w naszym kraju nie rzadko osiągają kilkanaście stopni poniżej zera, pobudzone do życia tkanki roślinne są gwałtownie ochładzane.

W wyniku takich skokowych zmian temperatury na pniach drzew pojawiają się rany zgorzelinowe, pionowe spękania na pniach i przemarznięcia grubych konarów. Biała warstwa na drzewach powoduje odbicie części promieni słonecznych, dzięki czemu pnie nie nagrzewają się tak bardzo w czasie dnia.

W marcu i kwietniu zmiany temperatury w obrębie wody nie są już zwykle tak gwałtowne i szkodliwe dla drzewek. Najczęściej stosowanym środkiem przy bieleniu drzew to mleko wapienne, czyli mieszanina wapna i wody w proporcji 2:10.

Kolejny ważny zabieg pielęgnacyjny, o którym niestety nie każdy działkowiec pamięta to opryskiwanie kwiatów i drzewek owocowych.

Odpowiednio wcześnie przeprowadzone opryski z zastosowaniem specjalnych preparatów zapobiegają wielu chorobom drzew i inwazjom szkodników. Opryski wykonujemy najczęściej wiosną. Aby środki, które stosujemy przy opryskach skutecznie działały, temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 6 stopni Celsjusza i nie powinny występować długotrwałe opady. Drzewka, o które należy dbać szczególnie troskliwie to brzoskwinie i morele. Opryski chronią je przed kędzierzawością liści.

Te dwa proste zabiegi stanowią wystarczającą pielęgnację dla naszych drzewek owocowych. Przeprowadzane regularnie sprawią, że plony, które wydadzą latem będą smaczne, zdrowe i piękne.

(Visited 4 times, 1 visits today)