Własna działalność gospodarcza a emerytura

Wielu emerytów nie czuje się na tyle źle, żeby przesiadywać pod kominkiem w ciepłych kapciach. Chcą pozostawać aktywni zawodowo, gdyż to daje im satysfakcję, ale też dodatkowe źródło pieniędzy, co w przypadku znacznej części emerytów jest argumentem przeważającym szalę decyzji.

Jedną rzeczą, która zdecydowanie utrudnia seniorom życie, to zawieszenie świadczenia emerytalnego, w momencie gdy dana osoba zarobi więcej, niż przewiduje ustawa. Emeryt prowadzący własną działalność gospodarczą nie musi martwić się o zawieszenie emerytury z powodu zbyt wysokich zarobków. Niestety nie dotyczy to emerytów zatrudnionych u kogoś.

Wtedy zazwyczaj pracodawca wypłaca oficjalnie tyle ile dopuszcza ustawa, a resztę pieniędzy za wykonaną pracę przekazuje „pod stołem”. Tego typu zjawiska przyczyniają się do zwiększenia tzw. szarej strefy zatrudnienia wśród emerytów.

Założenie każdej działalności mającej wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia emerytalnego musi być zgłaszana niezwłocznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po roku prowadzenia takiej działalności natomiast składamy w ZUSie oświadczenie o osiąganiu przychodu z poprzedniego, które możemy złożyć jednak nie później niż do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Emeryt prowadzący własną działalność gospodarczą i deklarujący przychód podstawie obowiązujących wszystkich przedsiębiorców może spokojnie dorabiać do emerytury.

Decyduje w tym przypadku właśnie przychód deklarowany, a nie rzeczywisty. Idąc dalej – podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie jest niższa od sumy, która powoduje zmniejszenie lub zawieszenie wypłacania emerytury.

Emeryci czy renciści prowadzący własną działalność gospodarczą są zwolnieni z wszelkich opłat związanych z ubezpieczeniem społecznym. Jedyne o co muszą zadbać to ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli jednak przychód emeryta prowadzącego własną firmę (koniecznie działalność pozarolniczą) osiągnie 130 procent średniego wynagrodzenia, wypłacanie emerytury zostanie zawieszone.

Być może w gąszczu tych wszystkich przepisów niekiedy lepiej jest znaleźć zatrudnienie w innej firmie, niż zakładać swoją własną.

Wtedy będziemy zarabiać być może niezbyt wiele, jednak oszczędzimy sobie załatwiania wielu spraw w urzędach, co potrafi być niezwykle uciążliwe.