Wody lecznicze – znaczenie i rola w leczeniu

Woda od lat uważana jest za źródło życia i zdrowia. Dostarczanie naszemu organizmowi odpowiedniej porcji wody każdego dnia pozwoli nam utrzymać go w dobrej kondycji. Naukowcy twierdzą, że do optymalnego funkcjonowania potrzebujemy trzech litrów wody na dobę.

Wewnętrzne nawilżanie i odżywianie naszego organizmu nie jest jednak jedyną zaletą wód. Wiele z nich posiada również właściwości lecznicze. Wody, które wykorzystuje się w leczeniu różnego typu schorzeń określane są jako wody lecznicze.

Wody lecznicze i mineralne

Obierając za kryterium zawartość składników mineralnych i ich stężenie możemy podzielić wody lecznicze na lecznicze wody mineralne, lecznicze wody swoiste i lecznicze wody mineralne swoiste.

Wpływ wód leczniczych na nasz organizm w dużym stopniu zależy od ich składu. Wody przyjmowane doustnie wpływają głównie na nasz układ pokarmowy i wydalniczy. Zaspokajają niedobory różnych pierwiastków, poprawiają perystaltykę jelit, wspomagają procesy wydalnicze i kontrolują produkcję moczu.

Wody lecznicze pomagają też w oczyszczeniu naszego organizmu i usunięciu z niego toksyn. Istnieje specjalna gałąź medycyny, tak zwana balneoterapia, która opiera się na wykorzystaniu leczniczych właściwości wód. Jej odmianą jest krenoterapia, czyli kuracja pitna. Należy pamiętać o tym, że aby leczenie wodami leczniczymi przyniosło oczekiwane skutki musimy przyjmować je systematycznie.

Kuracja pitna – jak to wygląda?

Przeciętna kuracja trwa 21 dni. W tym czasie przyjmuje się porcję wody wynoszącą zwykle od 200 do 300 mililitrów trzy razy dziennie. Po raz kolejny kurację można powtórzyć po trzech miesiącach. Nie należy zapominać, że przedawkowanie niektórych pierwiastków zawartych w wodach leczniczych może mieć bardzo niekorzystne skutki dla naszego organizmu. Dlatego wody lecznicze należy pić z umiarem, nie przekraczając zalecanych dawek.

Decydując się na kurację z ich wykorzystaniem powinniśmy również zasięgnąć porady lekarza.

Niektóre wody lecznicze nie mogą być przyjmowane przez osoby cierpiące na określone choroby, na przykład szczawiany są bardzo niewskazane dla osób z niewydolnością nerek, niewydolnością układu krążenia bądź uszkodzeniem ściany żołądka, a wody siarczanowe ponadto u osób, u których występują ostre stany zapalne i krwawienia.

Roma Czerkas

(Visited 6 times, 1 visits today)