Wygodne obuwie dla starszych

Choroby nóg u osób starszych mają związek z wieloma problemami zdrowotnymi, których symptomy objawiają się późno, ale których przyczyną często są błędy popełniane dużo wcześniej. Bolące nogi powodują znaczne zwiększenie dyskomfortu życia tym większego, im więcej ma się lat.

Największym winowajcą pogorszenia stanu nóg jest siedzący tryb życia powodujący problemy z żylakami i obrzękiem nóg. W zaawansowanym stadium choroby osoba cierpiąca na to schorzenie zmuszona jest do uciążliwego noszenia specjalnych rajstop lub pończoch ortopedycznych, by poprawić przepływ krwi w nogach. Wiąże się to także z koniecznością codziennego zażywania wspomagających leków.

Podobnie rzecz ma się z płaskostopiem, którego jedną z przyczyn jest noszenie nieodpowiedniego obuwia już w wieku dziecięcym. Ten częsty błąd rodziców, a później powielanie go w wieku dorosłym skutkuje bólami i obrzękiem kończyn dolnych w jesieni życia skazując wiele osób na przedwczesne inwalidztwo.

Jeśli już pojawiają się pierwsze oznaki dyskomfortu nóg objawiające się niewielkimi żylakami, powracającymi obrzękami lub uczuciem ciężkości nóg należy zacząć od sprawdzenia własnego obuwia. Bezwzględnie powinno się zrezygnować z noszenia szpilek i przestawić na obuwie wygodne oraz odpowiednio dopasowane do nogi. Nie oznacza to wcale wprowadzenia na stałe do swojej garderoby wyłącznie obuwia sportowego, ponieważ współczesny rynek oferuje też buty eleganckie, a jednocześnie wygodne i zdrowe dla nóg. Duży wybór wygodnego obuwia o zróżnicowanym wzornictwie jest np. na stronie www.Butami.pl. Ważne, by buty wspomagające stan nóg były szerokie, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów, dobrze też, by zawierały wkładki ortopedyczne.

Należy też pamiętać o noszeniu butów stosownie do pory roku i warunków atmosferycznych, tak by stopy nie marzły, nie przegrzewały się, ani nie były przemoczone.

Niezależnie od indywidualnej oceny, warto udać się do lekarza o specjalizacji chirurga naczyniowego, który przy pomocy odpowiednich badań określi stan nóg i zaleci ewentualne leczenie wspomagające.