Używanie protez zębowych to temat rzadko poruszany w rozmowach, a jeśli już to bardziej w formie żartu niż przyznania się nawet przed przyjaciółmi do problemu. A że jest to problem mający znaczny wpływ na jakość i satysfakcję z życia wiedzą doskonale ci, którzy stracili wszystkie, bądź większość własnych zębów i są zmuszeni do korzystania z usług protetyków dentystycznych.

Protezy zębowe – od  A do Z

Zastąpienie własnych zębów protezami dentystycznymi dotyczy większości osób po 65 roku życia choć wcale nie rzadko muszą się z tym problemem borykać osoby znacznie młodsze. O ile u emerytów ubytek zębów wiąże się z naturalnymi procesami zachodzącymi w jamie ustnej z powodu starzenia się organizmu, o tyle u 30, 40-latków wyłączając utratę uzębienia z powodu zdarzenia losowego, brak zębów to konsekwencja zaniedbań w ich odpowiednio wczesnym leczeniu oraz niewystarczająca higiena codzienna.

Jak poprawić komfort używania protez?

Każda z osób, które mają już protezy zębowe zna problem ich obluzowania będący koszmarem w wielu codziennych sytuacjach, nie tylko podczas jedzenia, ale też zwyczajnej rozmowy, czy w czasie uprawiania aktywności fizycznej, choćby pływania.

Najprostszym sposobem jest użycie dostępnych w każdej aptece klejów dentystycznych do protez, ale metoda działa tylko w krótkim czasie i może być ratunkiem „na chwilę”.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest terapia implantologiczna. Polega ona na umocowaniu w miejscu brakujących zębów protezy opartej na implantach i dziąśle. Proteza utrzymywana jest przez specjalne łaczniki, które przymocowane są do implantów. Dzięki łącznikom możliwe jest bezpieczne zdejmowanie protezy w celu jej wyczyszczenia. Oprócz tego sposobu mocowania są jeszcze protezy stałe – przymocowane na stałe do implantów i protezy oparte na implantach i belce, którą wprowadza się w szczękę lub żuchwę.

Całość zapewnia dużo lepszą stabilizację protezy i co ważne spowalnia zanik kości występujący przy używaniu protez tradycyjnych.

Dobrą wiadomością dla już noszących protezy jest możliwość ich dalszego wykorzystania w oparciu o implanty. Pacjent po zakończeniu terapii implantologicznej może też jeść potrawy, które wcześniej były dla niego nieosiągalne.

Jednym z punktów stomatologicznych stosujących w procesie leczenia terapię implantologiczną jest protetyk bemowo w Warszawie.

Na zdjęciu pokazany jest efekt zaniku kości szczęki lub żuchwy po utracie zębów, którego nie powstrzymują tradycyjne protezy.

(Visited 78 times, 1 visits today)