Wystrzegaj się: praca w domu bez umowy

Znalezienie pracy  w naszym kraju dla osób starszych nie jest wcale proste. Pracodawcy preferują zwykle młodych kandydatów świeżo po studiach. Jeśli jednak uda nam się znaleźć ciekawą pracę, na dodatek taką, którą możemy wykonywać w domu, czujemy się wybrańcami losu. Niestety, rzeczywistość nie zawsze jest taka piękna.

Osoby starsze często są narażone na ataki oszustów, którzy mamią ich obietnicami bez pokrycia. Powszechna praktyka wśród nieuczciwych pracodawców to nie podpisywanie umowy z nowo zatrudnionym pracownikiem.

Tłumaczą się przy tym, że najpierw muszą sprawdzić, czy kandydat nadaje się do danej pracy, a dopiero potem podpiszą z nim umowę. Niestety zwykle do tego nie dochodzi.

Czasem po kilku dniach wykonywania pełnowartościowej pracy, pracodawca zwolni nas, tłumacząc, że nie spełniamy podstawowych wymagań, a czasem potrwa to nawet miesiąc. Zwykle nie mamy co liczyć na żadne wynagrodzenie za wykonaną pracę, określaną przez firmę jako szkolenie.

Nieuczciwy pracodawca umywa ręce, a my nie mamy nawet umowy, która pozwoliłaby nam walczyć o swoje. Krótko mówiąc : zostaliśmy oszukani. Podobne przykłady można mnożyć, niestety takie sytuacje mają miejsce bardzo często.

Podstawowym błędem, jaki popełniają osoby, które padły ofiarą takiego oszustwa jest niedopominanie się o możliwość podpisania umowy. Polskie prawo umożliwia podpisanie umowy o pracę nawet na okres jednego dnia. Tłumaczenie pracodawcy, że nie podpisze z nami umowy na tak krótki czas z racji przepisów prawnych możemy więc z łatwością obalić.

Niestety większość pracowników nie zdaje sobie z tego sprawy i godzi się na nieuczciwe warunki proponowane im przez pracodawcę. W razie oszustwa nie mają oni szans na udowodnienie nielegalnych praktyk pracodawcy.

Bez umowy i zeznań świadków nie uda nam się tego dowieść. Oczywiście, mamy możliwość podania do sądu osoby, która nas oszukała, ale wyroki w tego typu sprawach są trudne do przewidzenia. Najlepiej więc kierować się zasadą, że przezorny zawsze zabezpieczony. W żadnym wypadku nie gódźmy się na pracę bez umowy, ani nie wierzmy pracodawcy na słowo. Nie dajmy się zwodzić obietnicami wysokich zarobków.

Rzeczywistość uczy, że osoby, które przestrzegają tych zasad rzadziej padają ofiarami oszustów.