Zaćma – choroby oczu i ich leczenie

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, dlatego też gdy zaczynają chorować oczy zazwyczaj dość szybko udajemy się do lekarza. Wiele chorób oczu leczy się farmakologicznie, inne zaś poprzez stosowanie odpowiedniego rodzaju szkieł korekcyjnych.

W wielu przypadkach schorzeń narządu wzroku ważne jest wczesne wykrywanie problemu i szybkie podjęcie leczenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci, dla których właściwa diagnoza choroby i podjęcie leczenia niejednokrotnie decyduje o tym, czy dziecko odzyska pełną sprawność widzenia.
Wiele chorób ma swoje umiejscowienie w konkretnej grupie wiekowej. Są zatem choroby, które są charakterystyczne dla wieku dziecięcego, są i takie, które kojarzone są ze starością. Do takich chorób zalicza się zaćma.

Jest to choroba który generalnie dotyka osób, które przechodzą przyspieszony fizjologiczny proces starzenia soczewki oka, stąd też nazwa zaćma starcza. Istnieją oczywiście przypadki tej choroby u osób o wiele młodszych, a nawet dzieci, ale są to raczej wyjątki od reguły. Do sytuacji zaś wyjątkowo rzadkich należy zaćma wrodzona u noworodka.

Zaćma może mieć także inne przyczyny niż te związane z wiekiem np. doznany uraz, przechodzone choroby ogólnoustrojowe, czy też rodzaj wykonywanej pracy.

Zaćma to choroba oczu, która polega na stopniowym pogorszeniu się wzroku, którego nie można skorygować za pomocą okularów. Pogorszenie wzroku jest bezbolesne i dotyczy to zarówno widzenia krótkowzrocznego jak i dalekowzrocznego. Przyczyną tej choroby jest mętnienie soczewek, które tracą przejrzystość, co prowadzi do zaburzenia widzenia.

Jednym z pierwszych objawów choroby jest potykanie się o przedmioty stojące na drodze. Osoby chore na zaćmę zaczynają gorzej widzieć kolory i mają ogóle poczucie niewyrazistości otoczenia, tak jakby oglądali wszystko za zabrudzonej szyby. Pojawia się problem z poczuciem kontrastu, czasami zaś podwójne widzenie.

Nowoczesne leczenie zaćmy pozwala na odzyskanie wzroku i możliwość normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg operacyjny zaćmy, czyli zabieg chirurgiczny, który jest całkowicie bezbolesny.

Niestety rozwoju choroby nie można zahamować, dlatego operacja jest jedyną drogą do odzyskania wzroku.

(Visited 31 times, 1 visits today)