Zasiłek pogrzebowy z ZUS?

Śmierć bliskiej osoby jest dla każdego z nas najbardziej traumatycznym przeżyciem. Szok i zaskoczenie tym faktem powoduje, iż wszelkie sprawy urzędowe związane z pochówkiem zmarłego są dla większości zadaniem ponad siły.

Odejście członka rodziny to początek nie tylko długiej żałoby, to także organizacja pogrzebu wiążąca się z wypełnieniem określonych formalności, a co za tym idzie – z poniesieniem sporych wydatków.

Pierwszym krokiem jaki powinniśmy zrobić, by móc zorganizować pogrzeb bliskiej nam osoby jest otrzymanie od lekarza tzw. karty zgonu, z którą należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego wydającego na jej podstawie akt zgonu. Następnie należy dokonać wyboru zakładu pogrzebowego.

W tych ciężkich dniach warto zdać się na sprawdzoną firmę pogrzebową, która oprócz zorganizowania samej ceremonii załatwi w naszym imieniu wszelkie pozostałe formalności urzędowe, w tym uzyskanie zasiłku pogrzebowego z ZUS lub z innych instytucji, do których były odprowadzane składki emerytalne zmarłej osoby.

Zasiłek pogrzebowy jaki otrzymuje się z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynosi 4000 zł, a na jego wypłacenie czeka się średnio ok. 1 miesiąca. Dlatego ważne, by firma pogrzebowa jak np. Nekropolis wyłożyła pieniądze na zasiłek, a następnie sama odebrała go z ZUS-ie. Refundowanie pogrzebu jest bardzo komfortowym rozwiązaniem dla bliskich zmarłego, których jedynym zadaniem pozostaje określenie oczekiwań co do przebiegu samej ceremonii.

Kwota zasiłku pozwala na pokrycie skromnego pogrzebu, a co wchodzi w jego zakres określi szczegółowo zakład pogrzebowy. Jeśli chcemy pożegnać zmarłego w bardziej okazały sposób wówczas musimy liczyć się z większymi kosztami niż sam zasiłek i dopłacamy różnicę ponad kwotę 4000 zł.

W Warszawie i okolicach kompleksowe usługi pogrzebowe świadczy www.nekropolis.com.pl, który jest do dyspozycji całą dobę.

(Visited 22 times, 1 visits today)