To, że sytuacja finansowa wielu osób na emeryturze nie jest do pozazdroszczenia wiadomo nie od dziś. Jednak nawet, jeśli emerytura jednej osoby jest niewysoka, to już połączenie dwóch takich emerytur daje niekiedy sporą sumę na miesięczne wydatki…

Jak pokazują dane, spora grupa emerytów ma problemy z regulowaniem swoich rachunków i zobowiązań w terminie. Dotyczy to przede wszystkim grupy osób w wieku powyżej 60 lat.

Raport – zadłużenia emerytów

Według raportu opracowanego przez InfoDług około 4,6 % emerytów nie może pokryć wszystkich swoich wydatków, a średnia suma zadłużenia w tej grupie wiekowej wynosi ponad 5 tys. zł. Co istotne w przeciągu ostatniego kwartału liczba takich zadłużonych osób wzrosła o około 14%, co jest znaczącym wskaźnikiem. Należy jednak zaznaczyć, że emeryci w odniesieniu do danych na temat, tak zwanych klientów powyższego ryzyka, stanowią 17%.

W odniesieniu do innych dłużników osoby po 60 roku życia należą zdecydowanie do najbardziej rzetelnych płatników zadłużeń. Ważne jest także to, że ze względu na niskie dochody proporcjonalnie i zadłużenie w tej grupie konsumentów jest najniższy. Te problemy z terminową zapłatą zadłużeń mają swoje podstawy w zmieniającej się sytuacji gospodarczej, która powoduje, że w przypadku jakikolwiek podwyżek napięty budżet emerytów nie wytrzymuje.

Niestety rzadko kto ma rezerwy na niespodziewane wydatki, bądź też rezerwy finansowe w comiesięcznym budżecie właśnie na wypadek zwiększonych kosztów utrzymania.

Autor: Roma

(Visited 5 times, 1 visits today)