Psychiatra a psycholog – kiedy do kogo?

W polskim społeczeństwie zawody psychiatry i psychologa bardzo często są mylone. Tymczasem są to dwaj zupełni różni lekarze, których kompetencje różnią się w znacznym stopniu. Warto poznać te różnice, zanim zdecydujemy się na wizytę u któregoś z nich.

Psycholog kontra psychiatra

Psycholog to specjalista od ludzkiej psychiki. Aby móc nim zostać, należy zdobyć tytuł magistra na kierunku psychologia. Co ważne, po ukończeniu tych studiów można pracować nie tylko w gabinecie lekarskim, ale również w szeregu innych miejsc.

Osoby, które zdecydują się prowadzić własną praktykę psychologiczną, zajmują się leczeniem problemów natury emocjonalno-psychicznej.

Warto zgłosić się do nich wtedy, gdy na którymś etapie swojego życia poczujemy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z jakiś problemem.

Psychologowie, którzy szukają pracy w innych branżach, mogą pracować w reklamie, mediach, czy w dużych korporacjach, słowem ? wszędzie tam, gdzie znajomość ludzkiej psychiki jest niezbędna do uzyskania jak najlepszych wyników.

Znawcy ludzkiej psychiki

Psychiatra zajmuje się chorobami ludzkiej psychiki
. Do jego kompetencji należy chociażby leczenie depresji, czy zaburzeń lękowych.

Osoba, która chce zostać psychiatrą powinna ukończyć studia medyczne o odpowiedniej specjalizacji, które uprawnią ją do przepisywania leków pacjentom.

To podstawowa różnica między psychologiem, a psychiatrą – psycholog pomaga w radzeniu sobie z problemami poprzez rozmowę i przywracanie chorym właściwego spojrzenia na pewne sprawy, psychiatra może dodać do tego leczenie farmakologiczne, niezbędne w poważniejszych przypadkach.

(Visited 19 times, 1 visits today)