Kiedy opłaca się ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka jest często ostatnią deską ratunku dla wielu osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Nic dziwnego, bo pozwala ona uwolnić się od posiadanego zadłużenia bez względu na źródło jego pochodzenia. Jak ją jednak ogłosić, czy każdy może to zrobić i kiedy warto?

Kiedy opłaca się ogłosić upadłość konsumencką?

O formalnym ogłoszeniu upadłości konsumenckiej powinny pomyśleć przede wszystkim osoby, których nie stać już na dalszą spłatę zaciągniętych wcześniej pożyczek czy kredytów. Jeśli z powodu swoich zadłużeń stały się one niewypłacalne i w żaden sposób nie są w stanie uregulować zaległości, mogą sięgnąć właśnie po tę opcję. Co ważne, taką upadłość można ogłosić samodzielnie, chociaż nie jest to takie proste, albo zgłosić się po pomoc do jednej z kancelarii prawnych, które w takich kwestiach się specjalizują. Może to być np. kancelaria Podel.pl – obsługująca klientów z podobnymi sprawami w całej Polsce. Cała procedura wymaga spełnienia określonych warunków i złożenia wniosku, który po przeanalizowaniu przez sąd może zostać zatwierdzony (ale nie musi). W tym pierwszym przypadku upadłość pozwoli na oddłużenie osoby, która nie jest w stanie fizycznie regulować swoich długów.

Dla kogo taka możliwość?

Dla osób całkowicie niewypłacalnych tzn. niezdolnych do jakichkolwiek spłat kredytów i pożyczek. pod warunkiem, że zaległości te nie dotyczą czasu krótszego niż 3 miesiące. W przypadku tych, którzy są jedynie chwilowo niezdolni do spłaty np. wskutek niedawnej utraty pracy przy stosunkowo niedużych ratach, możliwe jest ich warunkowe umorzenie, ale nie jest to rozwiązanie tożsame z upadłością. Co ważne, w Polsce można ogłosić upadłość konsumencką tylko wtedy, gdy nie prowadzi się działalności gospodarczej ani nie pozostaje w spółce prawnej. Nie można również być akcjonariuszem żadnej spółki ani komandytariuszem.

Ważne: wniosek o upadłość konsumencką można złożyć raz na dziesięć lat i jeśli w tym czasie został on pozytywnie rozpatrzony, to kolejny nie zostanie przyjęty wcześniej jak po upływie minimum dekady.

Czy wszystkie długi mogą zostać umorzone?

Nie. Od zasady całkowitego umorzenia długów poprzez upadłość konsumencką wyjątkiem są długi alimentacyjne. One nie podlegają „odwołaniu” i nawet po ogłoszeniu upadłości, będąc już zwolnionym z innych zobowiązań kredytowych, to należy spłacić.

(Visited 123 times, 1 visits today)