Klub seniora, czyli rozrywka na emeryturze

Klub seniora to jedna z form aktywizacji osób w jesieni życia. Jego głównym założeniem jest zachęcenie starszych ludzi do podejmowania różnorodnych działań na rzecz samorozwoju. Popularyzowane są ćwiczenia intelektualne, które pozwolą utrzymać umysł w jak najlepszej kondycji do późnych lat życia.

Promuje się także zdrowy tryb życia, czyli ćwiczenia i prawidłową dietę, które mają wpływ na ciało człowieka. Mają być pomocne w zachowaniu sprawności, a co za tym idzie, także niezależności. Najczęściej, program zajęć w klubie seniora jest podporządkowany wymaganiom samych zainteresowanych. To od nich zależy, co będą robili w czasie spędzanym w siedzibie KS. Wiele zajęć jest determinowanych przez fundusze.

Z reguły kluby seniora funkcjonują, dzięki składkom członkowskim, choć opłaty te nie zawsze są obowiązkowe. Można w ten sposób zakupić ciekawe gry towarzyskie, zaopatrzyć się w poczęstunek, przy którym milej będzie się rozmawiało. Poza tym, popularna jest organizacja ćwiczeń, zajęć tematycznych. Jeśli uda się nawiązać współpracę z osobami trzecimi, można liczyć na większą różnorodność. Klub seniora jest placówką samopomocową.

Rzadko jest wspierany przez inne instytucje. Seniorzy sami dbają o urozmaicenie jego programu, co dodatkowo stymuluje ich do działania. Potwierdzeniem przynależności do klubu są zwykle legitymacje członkowskie, które dodają powagi temu zrzeszeniu.

Seniorzy, którzy potrafią obsługiwać się komputerem, a narzekają na brak atrakcyjnych stron im poświęconych, mogą skorzystać z wirtualnego klubu seniora. To świetne miejsce na poznanie nowych ludzi, zdobycie wielu cennych informacji oraz na wymianę uwag odnośnie pewnych kwestii. Aktywność towarzyszka online może potem z powodzeniem przenieść się do rzeczywistości, a spotkania ze znajomymi to jeden z ważniejszych czynników determinujących spokojną, sympatyczną starość.

Ponadto, pomysły zdobyte, dzięki aktywności w sieci mogą doprowadzić do powstania stacjonarnego klubu seniora założonego przez członków spotykających się na pogaduszkach internetowych.

Autor: Sonata