Kwiecień i maj w ogrodzie

Kwiecień i maj to przełomowe miesiące roku, w których rośliny odżywają, zachwycając swoją różnorodnością. Żeby jednak móc cieszyć się ich pięknem, najpierw trzeba je wysiać lub zasadzić. Rozpoczęcie wszystkich prac ogrodowych w odpowiednim czasie pozwoli cieszyć się wspaniałością roślin praktycznie przez cały rok. O czym powinien pamiętać wiosną każdy, kto marzy o zadbanym, kolorowym ogrodzie?

Kwiecień najczęściej jest tym miesiącem, w którym trzeba posprzątać ogród po zimie i przygotować go na cieplejsze dni. To czas dobry na odkrycie oczka wodnego i zabezpieczonych na zimę roślin, szczególnie róż. Glebę najlepiej jest wtedy oczyścić z pozostałości po zimie, spulchnić i nawieźć. Można już przystrzyc krzewy i drzewka oraz przesadzić do ziemi nowe, o ile są roślinami mającymi odkryte korzenie. Należy przy tym pamiętać, że konkretne gatunki wymagają innego traktowania. Przede wszystkim jednak, jest to dobry czas, by wysiać rośliny jednoroczne i posadzić kwiaty cebulowe, które mają zakwitnąć latem. Jeśli chodzi o pozostałe gatunki, to można zdecydować się na wysadzenie kwiatów, które przetrwają małe przymrozki. Są to m.in. bratki, stokrotki, niezapominajki, lewkonie. W kwietniu najlepiej jest też wysiać trawniki.

Maj jest miesiącem jeszcze bardziej pracowitym. Dla wielu roślin to ostatni moment na zasianie lub posadzenie. Wysadza się o tej porze drzewa i krzewy, które wcześniej były uprawiane w pojemnikach, a także rośliny iglaste, rododendrony oraz azalie. Z drzewek owocowych w maju usuwamy uszkodzone zawiązki owoców. Warto też wyściółkować nowo posadzone drzewa i krzewy, szczególnie te, których korzenie są słabe i płytko wypuszczone, czyli np. lilaki, róże i magnolie. Koniecznie trzeba też pamiętać, że od maja regularnie należy usuwać chwasty i podlewać wszelkie rośliny zgodnie z ogólnymi zasadami ich uprawy oraz z uwzględnieniem aktualnej pogody.

Należy podkreślić, że w maju zagrożeniem dla już rozkwitających roślin są tzw. „trzej ogrodnicy”, nazywani też „zimnymi ogrodnikami”. Okres przypadający na 12-14 maja to 3 dni, w których mogą wystąpić ostatnie przymrozki. Zaleca się, żeby dopiero po tej dacie wysadzać rośliny do gruntu. To czas na sadzenie krzewów i drzew, które wcześniej uprawiało się w donicach.