Wysokie rachunki niejednemu spędzają sen z oczu i odbierają radość życia. Każdy nowy rok przynosi wzrost kosztów utrzymania. Rosną rachunki za czynsz, gaz, prąd. Coraz więcej płacimy za jedzenie oraz środki czystości. Szczególnie dla najuboższych grup społecznych do których niewątpliwie należy niestety większość emerytów i rencistów sytuacja jest bardzo trudna. Dlatego warto o ile to tylko możliwe planować wydatki.

Lista wydatków – jak zacząć oszczędzać?

Dobrze jest już na początku miesiąca opracować listę stałych wydatków oraz zakładaną sumę na wydatki związane z jedzeniem. Ponadto warto założyć nawet niewielką sumę na nieprzewidziane potrzeby. Wiele osób w ogóle nie wie ile w miesiącu wydaje na jedzenie. brew pozorom ma to znaczenie, bo może się okazać, że na drobne, niepotrzebne zupełnie rzeczy wydajmy po podsumowaniu miesiąca sporą kwotę.

Zapisywanie dziennych wydatków jest też dobrym sposobem na „wyciekanie” pieniędzy z portfela. Może się okazać, że w danym dniu w ogóle nie planowaliśmy zakupów, bo dzień wcześniej wszystkie domowe braki zostały uzupełnione. Jeśli więc po powrocie do domu okazuje się, że jednak coś wydaliśmy, nawet jeśli to jest tylko 15 zł, to możemy dojść do wniosku, że nie kontrolujemy kiedy i na co wydajemy pieniądze.

Panuj nad domowym budżetem

Oszczędzanie w zakresie domowego budżetu może polegać również na tym, że robimy w miesiącu jedne większe zakupy, podczas których kupujemy wszystkie rzeczy, których brakuje już w domu a o których wiemy, że zostaną wykorzystane.

Mowa tu o żywności typu herbata, cukier, ryż, makaron itd., oraz o środkach chemicznych. Warto przyjąć zasadę, że na zakupy idziemy zawsze najedzeni, to pozwoli nam uniknąć sytuacji w której kupujemy zbędne rzeczy, bo w danym momencie jesteśmy głodni. Wtedy wszystko wydaje się potrzebne i smaczne.

Mówiąc o oszczędnościach w domowym budżecie warto przeanalizować kwestię tego, jak często zostawiamy zapalone światło w pomieszczeniach w których nie przebywamy, ile marnujemy wody myjąc naczynia.

Oszczędności domowe to może być zakup energooszczędnych żarówek, ograniczenie ilości prania czy też mycie naczyń w wodzie nalanej do jednej komory zlewu, a następnie szybkie płukanie wszystkich naczyń razem. Możliwości oszczędzania jest wiele, a i z motywacją nie powinno być problemu.

(Visited 26 times, 1 visits today)