Praca dla emeryta – szansą na dorobienie

Z tego, że emerytury w Polsce często nie wystarczają nawet na zakup potrzebnych leków zdaje sobie sprawę większość z nas. Żeby przetrwać, emeryci często muszą korzystać z pomocy rodziny lub podejmować dodatkową pracę.

Praca dla emeryta

Decydując się na podjęcie dodatkowego zajęcia zarobkowego powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Wysokość dodatkowego dochodu jest ustalona prawnie. Próg ten zmienia się co trzy miesiące i warto go na bieżąco kontrolować.

Oblicza się go na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które ustala GUS. Wysokość dodatkowych zarobków nie może przekraczać 80 % tego wynagrodzenia. Jeśli nasz dochód przekroczy tą kwotę, wysokość świadczenia emerytalnego, które nam przysługuje zostanie zmniejszona.

Jeśli osiągnie on 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłata emerytury zostanie całkowicie wstrzymana.

Są jednak osoby, które nie muszą kontrolować wysokości swojego dochodu.
Kobiety, które osiągnęły 60 rok życia i mężczyźnie po 65 roku życia nie muszą przejmować się ustalonymi limitami dodatkowych dochodów, gdyż zwyczajnie ich nie dotyczą. To tyle jeśli chodzi o teorię i przepisy prawne dotyczące dodatkowej pracy. A jak to wygląda w praktyce?

Czy są oferty pracy dla emerytów?

Wydaje się, że emeryci nie powinni narzekać na brak ofert pracy… W gazetach i internecie znajdziemy wiele ogłoszeń skierowanych specjalnie do osób starszych, ale jak się okazuje nie zawsze są to oferty, które się opłacają (komuś więcej niż pracodawcy). Emeryci są bardzo dyspozycyjni, co zwiększa ich szanse na znalezienie zatrudnienia, ale z drugiej strony ich wiek i stereotypy sprawiają, że wcale nie jest to takie proste.

Pracodawcy zwykle proponują osobom na emeryturze umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Przy negocjacji wysokości zarobków, warto pamiętać o progach dochodów, o których mowa była wyżej, inaczej sami, nieświadomie możemy narazić się na straty. Jeśli zdecydujemy się na podjęcie dodatkowej pracy powinniśmy mieć do niej odpowiednie podejście.

Przeglądając oferty, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na takie, które będą zgodne z naszymi upodobaniami i zainteresowaniami (choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe). Ważne, by nie traktować dodatkowej pracy jako zła koniecznego. Oprócz zastrzyku gotówki wspierającego domowy budżet przynosi nam ona inne korzyści.

(Visited 156 times, 1 visits today)