Dbaj o wzrok – jakie oświetlenie do salonu?

Salon jest tym miejscem, gdzie większość domowników spędza bardzo dużo swojego wolnego czasu. Jest to miejsce przeznaczone do wypoczynku, oglądania telewizji lub po prostu wylegiwania się na kanapie i czytania prasy. A do tego musimy mieć dobre światło!

Dlatego też przy doborze oświetlenia musimy wziąć pod uwagę wszystkie te czynności, które będą w danym pomieszczeniu wykonywane. Należy też pamiętać o tym, że dobre oświetlenie nie obciąża dodatkowo naszego wzroku, zwłaszcza podczas czytania.

Większość projektantów wnętrz stara się w salonie stworzyć zawsze przyjazną atmosferę, która pozwala się odprężyć. Nietrudno się domyślić, jak dużą rolę gra tu oświetlenie.

Podstawą jest oczywiście światło górne. W takim pomieszczeniu możemy pozwolić sobie na żyrandol lub ciekawą lampę. Z niej będziemy korzystać najczęściej, dlatego jej wybór musi być przemyślany.

Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w żarówki energooszczędne, które zapewnią tyle samo światła co zwykłe, ale zużyją mniej energii zmniejszając nasze rachunki.

W dalszej kolejności trzeba zająć się światłem bocznym. Tu możliwości jest wiele. Ciekawie wyglądają kinkiety mocowane na ścianach. Warto je umieszczać zwłaszcza tam, gdzie czytamy lub wykonujemy jakąś pracę, ponieważ tam właśnie przyda się doświetlenie.

Innym rozwiązaniem są także lampy stojące, których zaletą jest to, że możemy je przestawiać w dowolne miejsce.

Ciekawe wzory lamp znajdziemy już od 30 złotych, więc ceny są dość przystępne, choć znajdzie się też wiele drogich modeli.

(Visited 1 times, 1 visits today)