Dobre sposoby na lepszą przemianę materii

Wiele osób w dojrzałym wieku boryka się z problemami z przemianą materii. Te problemy mają swoje podłoże zarówno w sposobie odżywiania, trybie życia, stopniu przeżywanego stresu. Przemiana materii to nic innego jak metabolizm organizmu, czyli wszystkie przemiany biochemiczne oraz związane z nimi przemiany energii, jakie zachodzą w naszych komórkach.

Dobra przemiana materii – co i jak?

Kiedy mówimy o dobrej przemianie materii mamy na myśli szybkie przyswajanie składników odżywczych, jakich dostarczamy w pożywieniu. Na jakość przemiany materii ma wpływ bardzo wiele czynników wśród nich wiek, płeć, geny, waga, stosowana dieta, tryb życia i ogólny stan zdrowia. Ważne dla prawidłowego metabolizmu jest regularność w spożywaniu posiłków.

Warto zainteresować się informacjami na temat poprawy przemiany materii. Obecnie dostępnych jest bardzo wiele interesujących artykułów w zakresie zdrowego odżywiania. W przypadku problemów z przemianą materii doskonałym rozwiązaniem jest wzbogacenie swojej diety w błonnik pokarmowy. Błonnik jest to substancją, która nie strawiona przez enzymy trawienne układu pokarmowego trafia do jelita grubego pobudzając jego pracę.

Problemy z przemianą materii

To powoduje, że z czasem problemy z przemianą materii ustępują. Ważne jest jednak, aby wprowadzanie błonnika pokarmowego następowało stopniowo, a nie gwałtownie, ponieważ zbyt duża porcja błonnika może spowodować objawy takie jak wzdęcia, czy przelewanie w jelitach.

Zaletą diety bogatej w błonnik jest to, że występuje on w bardzo wielu produktach. Błonnik pokarmowy zawierają owoce, warzywa, a także produkty zbożowe z grupy produktów razowych. Należą do nich wszelkiego rodzaju pieczywo razowe, wieloziarniste. Dalej brązowy ryż i stosunkowo mało znany na polskim rynku makaron razowy.

Istnieje wiele ciekawych sposobów na to w jaki sposób zwiększyć tempo metabolizmu. Można na przykład dodawać do potraw przyprawy, które przyspieszają przemianę materii. Takie przyprawy to np. bazylię, oregano, czy cynamon. Warto zmienić nieco swoje przyzwyczajenie i na przykład zamiast zwykłej soli stosować sól jodowaną, zamiast smakowej wody mineralnej kupować wzbogaconą w różnego rodzaju pierwiastki, w tym m.in. sód.

Prawidłowe odżywianie stanowi zasadniczy składnik dobrej przemiany materii, ale równie ważne jest to, aby uprawiać sporty, regularnie spacerować, jeździć na rowerze, pływać.

(Visited 4 times, 1 visits today)