Emeryt z własną firmą a składki ZUS

W czasach, gdy coraz więcej emerytów bierze swój los we własne ręce i decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej ciągle zbyt mało mówi się o składkach ZUS, jakie powinien płacić emeryt z własną firmą. Brak informacji na ten temat skutkuje chaosem i dezorientacją starszych osób. W poniższym artykule postaramy się nieco naświetlić tą sprawę.

Okazuje się, że emeryt prowadzący własną działalność gospodarczą może liczyć na znaczne ulgi w składkach na ubezpieczenie. Większość obowiązkowych składek w ich przypadku jest opłacana dobrowolnie. Z oczywistych względów emeryt nie musi opłacać składek emerytalnych ani rentowych. Może się na to zdecydować, ale będzie to jego dobrowolna decyzja.

Jeśli starsza osoba opłaca te składki, obejmuje ją również ubezpieczenie wypadkowe. Wysokość opłacanych składek naliczana jest od kwoty, którą zadeklaruje sam emeryt. Co ważne, zwykle nie może być ona niższa niż 60% średniego wynagrodzenia w skali miesiąca. Jeśli jednak spełnimy określone warunki może to być nawet 30% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Wystarczy, że w okresie 60 dni nie wykonywaliśmy żadnej działalności pozarolniczej, a praca, którą się zajmujemy nie jest wykonywana na rzecz byłego pracodawcy, u którego przed rozpoczęciem własnej działalności zajmowaliśmy się podobnymi zadaniami.

Emeryt musi jednak opłacać składki zdrowotne. Podstawę do ich naliczania stanowi zadeklarowana kwota, która zgodnie z przepisami nie może być niższa niż 75 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Opłacanie składek zdrowotnych jest obowiązkowe w większości przypadków. Zwolnieniu z ich opłacania podlegają jedynie osoby, których świadczenie emerytalne jest niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, a ponad to opłacają podatek w formie karty podatkowej lub wysokość przychodów osiąganych przez ich firmę nie przekracza 50 % najniższej kwoty emerytury.

Miejmy nadzieję, że bogatsi w tą wiedzę emeryci będą mieli mniej problemów z dopełnianiem kłopotliwych formalności związanych z prowadzeniem własnej firmy i dzięki temu coraz więcej starszych osób będzie się decydowało na taką formę działalności. Kariera po 60tce jest możliwa, a jej rozpoczęcie wbrew pozorom wcale nie sprawia wielu kłopotów. Opłacanie składek ZUS na pewno nie będzie jednym z nich.

(Visited 23 times, 1 visits today)