Prawa emeryta u dentysty: proteza i jej naprawy

Trudno wyobrazić sobie nasze codzienne życie bez zębów. Potrzebne są nam nie tylko do żucia, gryzienia i przyjmowania pożywienia, ale również do wyraźnego mówienia. Poprawiają wygląd naszej twarzy i pozwalają się szeroko uśmiechać.

Protezy dentystyczne to jedyna szansa na normalne funkcjonowanie dla wielu starszych osób. Niestety nie każdy emeryt może pozwolić sobie na protezę wykonywaną w prywatnym gabinecie za własne pieniądze. Dla wielu jedynym wyjściem jest proteza refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Proteza refundowana – jaka?

Zależnie od wielkości ubytku w uzębieniu stosowane są protezy całkowite lub częściowe. Protez całkowita zakładana jest na zupełnie bezzębną szczękę, natomiast proteza częściowa na protezę, w której brakuje tylko kilku zębów.

Komu przysługują takie protezy i jak wygląda refundacja jej ewentualnych napraw?

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje całkowite ruchome i częściowe protezy górne i dolne. Nowa proteza przysługuje każdemu raz na pięć lat. Bezpłatne protezy wykonywane są z akrylu lub połączenia akrylu z metalem. Protezy wykonane z materiałów nowej generacji są droższe i nie są objęte ubezpieczeniem.

Rodzaje protez i możliwości

Dodatkowo, raz na dwa lata każdemu emerytowi przysługuje bezpłatna naprawa protezy. Objęte są nią protezy ruchome, całkowite lub częściowe. Naprawa obejmuje pobranie wycisku przez lekarza stomatologii. Polega na wstawieniu do protezy nowej klamry lub nowego zęba.

Jednak przykładowo sklejenie pękniętej protezy nie jest już objęte ubezpieczeniem i musimy wykonać je na własny koszt. Bezpłatne są również wizyty kontrolne, odbywane dwa razy do roku w ramach profilaktyki antynowotworowej.

Niestety ilość protez wydawanych pacjentom, co roku jest ograniczona limitem pieniędzy przyznanym przez NFZ. W związku z tym może się okazać, że kiedy zgłosimy się do stomatologa pod koniec roku kalendarzowego może zabraknąć dla nas protezy w związku z wyczerpaniem limitu.

Wiedząc o tym, powinniśmy zgłaszać się do gabinetów stomatologicznych odpowiednio wcześnie, najlepiej na początku roku kalendarzowego, co znacznie zwiększy nasze szanse na otrzymanie nowej protezy refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

(Visited 162 times, 1 visits today)