Pojęcie wykluczenia komunikacyjnego jest bardzo dobrze znane osobom starszym, a szczególnie mieszkańcom wsi. Osoby w wieku emerytalnym, oraz ci, którzy ten wiek wkrótce osiągną mieszkające na wsiach i nie posiadające prawa jazdy na co dzień stykają się z problemem kompletnie nieznanym „miastowym”.

Zrobienie jakichkolwiek większych zakupów, dotarcie do lekarza czy urzędu w celu załatwienia jakiejś sprawy w wielu regionach Polski stało się bez pomocy posiadacza auta niemożliwe.

Starsze osoby, które nigdy nie były kierowcami odczuwają naturalny lęk przed zrobieniem prawa jazdy, a do tego dochodzą koszty związane z zakupem samochodu i jego późniejszym utrzymaniem. Jest to myślenie z wielu powodów błędne. Nauka prowadzenia auta jest wprawdzie o wiele prostsza, gdy ma się 20 – 40 lat, ale nie niemożliwa do opanowania nawet po 60-tce. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia instruktora jazdy do adepta chcącego nabyć tę umiejętność. Instruktor winien cechować się absolutnym spokojem i cierpliwością w tłumaczeniu nawet najprostszych czynności za kółkiem i poświęcić więcej czasu niż zwykle na jazdy na placu manewrowym. Starsze osoby mają znacznie wolniejszy refleks dlatego przed wyruszeniem na publiczne drogi muszą podstawy jazdy mieć opanowane do perfekcji właśnie na placu manewrowym.

Zadaniem przyszłego kursanta jest natomiast wybór odpowiedniej szkoły nauki jazdy, np. www.qmobil.pl, która m.in. podpisuje umowy gwarantujące opanowanie umiejętności prowadzenia auta. Ważnym ułatwieniem dla osób pozbawionych komunikacji miejskiej jest opcja zrobienia części teoretycznej kursu w tej szkole przez internet. Jazdy natomiast można zrealizować na tzw. kursie ekspresowym – w trzy tygodnie.

Późniejsza kwestia zakupu auta też nie jest barierą nie do przeskoczenia. Ofert sprzedaży są dziesiątki tysięcy, również za całkiem niewielkie pieniądze. Wystarczy uważnie przeglądać ogłoszenia aut używanych, a w celu sfinalizowania transakcji zabrać ze sobą osobę posiadającą jakąś wiedzę o samochodach. Warto też wykorzystać wcześniejsze jazdy z instruktorem, który doradzi jaki segment aut będzie najbardziej odpowiedni do wieku i świeżo nabytych umiejętności kierowcy.

(Visited 332 times, 1 visits today)