Problemy z sercem u osób starszych – na co zwracać uwagę, kiedy wzywać lekarza?

Choroby serca należą do najbardziej rozpowszechnionych chorób wśród osób starszych. Warto nieco poszerzyć swoją wiedzę na ich temat, tak by w razie potrzeby móc odpowiednio szybko zareagować na wszelkie niepokojące objawy i skorzystać z pomocy lekarza.

Popularne choroby serca

Do najczęściej występujących chorób serca należy nadciśnienie tętnicze. Mówi się o nim wtedy, gdy ciśnienie regularnie przekracza wartości 140/90 mm Hg. Często towarzyszą temu bóle głowy i tylnej części karku.

Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny przede wszystkim kontrolować ciśnienie przy użyciu ciśnieniomierza i przyjmować leki zapisane przez lekarza.

Jeśli ciśnienie utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie, mimo zażywania leków, warto skonsultować się z lekarzem, który oceni stan pacjenta i zadecyduje o dalszych krokach.

Druga choroba serca, z którą często zmagają się seniorzy to choroba wieńcowa, czyli niedokrwienie serca. Schorzenie to występuje wtedy, gdy do serca nie dociera wystarczająca ilość krwi, a więc i tlenu, co zwykle jest spowodowane miażdżycą.

Konsekwencje takiego stanu mogą być bardzo poważne, szczególnie jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, dlatego nie należy go bagatelizować. Chory może uskarżać się na uczucie ciężaru w piersi, pieczenie, czy kłucie. Dodatkowo mogą wystąpić u niego duszności, czy nudności. To pierwsze objawy zawału serca. Jeśli pojawią się u chorego, należy go starannie obserwować.

Jeśli niepokojące objawy utrzymują się dłużej niż kilka minut, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.

(Visited 12 times, 1 visits today)