Problemy z sercem u osób starszych – na co zwracać uwagę, kiedy wzywać lekarza?

Choroby serca należą do najbardziej rozpowszechnionych chorób wśród osób starszych. Warto nieco poszerzyć swoją wiedzę na ich temat, tak by w razie potrzeby móc odpowiednio szybko zareagować na wszelkie niepokojące objawy i skorzystać z pomocy lekarza.

Popularne choroby serca

Do najczęściej występujących chorób serca należy nadciśnienie tętnicze. Mówi się o nim wtedy, gdy ciśnienie regularnie przekracza wartości 140/90 mm Hg. Często towarzyszą temu bóle głowy i tylnej części karku.

Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny przede wszystkim kontrolować ciśnienie przy użyciu ciśnieniomierza i przyjmować leki zapisane przez lekarza. Jeśli ciśnienie utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie, mimo zażywania leków, warto skonsultować się z lekarzem, który oceni stan pacjenta i zadecyduje o dalszych krokach.

Druga choroba serca, z którą często zmagają się seniorzy to choroba wieńcowa, czyli niedokrwienie serca. Schorzenie to występuje wtedy, gdy do serca nie dociera wystarczająca ilość krwi, a więc i tlenu, co zwykle jest spowodowane miażdżycą.

Reaguj, nie lekceważ!

Konsekwencje takiego stanu mogą być bardzo poważne, szczególnie jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, dlatego nie należy go bagatelizować. Chory może uskarżać się na uczucie ciężaru w piersi, pieczenie, czy kłucie. Dodatkowo mogą wystąpić u niego duszności, czy nudności. To pierwsze objawy zawału serca. Jeśli pojawią się u chorego, należy go starannie obserwować.

Jeśli niepokojące objawy utrzymują się dłużej niż kilka minut, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.

Jakie problemy z sercem mają ludzie po 60-tce?

Ludzie powyżej 60. roku życia są bardziej narażeni na problemy z sercem ze względu na naturalne procesy starzenia się organizmu oraz narażenie na czynniki ryzyka, takie jak palenie papierosów, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca czy choroby układu krążenia w rodzinie.

Do najczęstszych problemów z sercem u osób powyżej 60. roku życia zalicza się:

  • Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa) – stan, w którym zmniejsza się przepływ krwi do serca, powodując ból w klatce piersiowej, duszność i zmęczenie.
  • Zawał serca – nagłe zablokowanie przepływu krwi do serca, który prowadzi do uszkodzenia mięśnia sercowego i może skutkować trwałymi uszkodzeniami lub śmiercią.
  • Niewydolność serca – stan, w którym serce nie pompuje krwi wystarczająco skutecznie, co powoduje duszność, zmęczenie, obrzęki kończyn i inne objawy.
  • Nadciśnienie tętnicze – wysokie ciśnienie krwi, które może prowadzić do chorób serca, udaru mózgu i chorób nerek.
  • Zaburzenia rytmu serca – nieregularny rytm serca, który może powodować duszność, zmęczenie i inne objawy.
  • Choroby zastawek serca – uszkodzenia lub wady zastawek serca, które mogą prowadzić do duszności, zmęczenia i obrzęków kończyn.

Wszystkie te problemy z sercem u osób powyżej 60. roku życia wymagają odpowiedniej opieki medycznej i leczenia, które może pomóc w zmniejszeniu ryzyka poważnych powikłań i poprawie jakości życia.

(Visited 21 times, 1 visits today)