Przejście na emeryturę to dla wielu osób długo wyczekiwany moment kojarzący się z odpoczynkiem lub zajęciem się pasjami, na które wcześniej nie było czasu. Tak się faktycznie dzieje, ale pod warunkiem, że pozwala na to zdrowie.

Zdrowie na emeryturze

Niewiele osób odpowiednio wcześniej dba o kondycję fizyczną tak, by po osiągnięciu wieku emerytalnego móc się cieszyć życiem. To właśnie wiek jest główną przyczyną rozwijania się wielu schorzeń i to co wcześniej nie sprawiało żadnych trudności nagle okazuje się być barierą nie do przeskoczenia. By ten proces powstrzymać, a przynajmniej nie pozwalać mu się rozwijać bardziej należy podjąć szereg działań zaradczych.

Dobra kondycja po 60-tce zależy od kilku czynników. Przede wszystkim trzeba w miarę regularnie się badać, co pozwala ewentualne problemy zdrowotne wychwytywać jak najszybciej. Ważna jest też zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. To co jeszcze niedawno spalało się samo nagle zaczyna odkładać się w formie tłuszczu na wielu partiach ciała – im jest się starszym tym dieta powinna być bogatsza w warzywa i owoce, a uboższa w cukry. Kolosalne znaczenie ma uprawianie jakiegokolwiek sportu. Dla osób starszych szczególnie zalecane jest pływanie, chodzenie z kijkami, jazda rowerem i w miarę możliwości bieganie. Im więcej ruchu na świeżym powietrzu tym lepiej.

Jednym z najprostszych i jednocześnie bardzo przyjemnych sposobów na zachowanie dobrej kondycji fizycznej jest sprawienie sobie psa. Towarzystwo psa wymusza na właścicielu konieczność codziennych spacerów, a im większy pies tym wyjście z domu powinno być dłuższe.

A moze czas na zwierzaka?

Posiadanie zwierzaka skłania do większej niż zazwyczaj aktywności, sprzyja też zawieraniu nowych kontaktów, a do tego emeryt zdobywa całkowicie mu oddanego towarzysza, który nie tyko umili, ale też urozmaici czas, którego akurat na emeryturze nie brakuje.

Pies w domu to jednak nie tylko przyjemność wspólnych spacerów, ale też obowiązek troszczenia się o zdrowie zwierzaka. Jak wiadomo wizyty u weterynarzy i związane z tym opłaty mogą w znacznym stopniu nadszarpnąć skromną emeryturę więc, by zminimalizować ich częstotliwość od początku winno się zadbać o dokonywanie zakupów zoologicznych w sprawdzonych sklepach. Nie wszędzie karma jest dobrej jakości i nie zawsze bezpieczne jest karmienie zwierzaka najtańszymi puszkami z sieciówek. Oszczędność okaże się wcześniej czy później pozorna, gdyż zwierzak źle karmiony zacznie chorować. Trzeba zawsze pamiętać o odpowiedniej wartości odżywczej karmy i dostosowaniu jej do wieku zwierzęcia.

Psu oprócz karmy potrzebne są też różne inne rzeczy jak zabawki, kojec, szampony, itp. Najwygodniej zamawiać wszelkie akcesoria online w jakimś sklepie internetowym z dużym wyborem i łatwą, intuicyjną obsługą, sprzedającego dobrej jakości produkty jak np. https://e-zoo.shop

(Visited 102 times, 1 visits today)